Kemal Anadol
CHP İzmir Eski Milletvekili


Kıvılcım Kemal Anadol25 Kasım 1941 tarihinde Karabük'ün Safranbolu ilçesinde doğdu. Eski TKP'lilerden Mustafa Zihni Anadol ve Emine Sururiye Hanım'ın evladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Ereğli Memleket gazetesini çıkararak, gazetenin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü üstlendi ve köşe yazarlığını yaptı.

Türkiye Yazarlar Sendikası ve Bilim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği Üyesi.

Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Armağanı ve Abdi İpekçi Barış-Dostluk ödüllerinin sahibi.

12 Eylül 1980'den önce CHP Milletvekiliydi. Barış Derneği Davasında yargılandı, beraat etti. 12 Eylül 1980'den sonra SODEP, SHP, SBP ve CHP'de görev yaptı. SHP'den bir dönem milletvekili seçildi. Bir kısım TKP’li gibi YDH’lı oldu. Bu dönemde Termik Santrallere Hayır kitabını yazdı(1991). Zonguldak ve İzmir'den milletvekili seçildi.

Evli ve 2 çocuk babası.

ESERLERİ:

1.Karşı Yaka Memleket
2.Termik Santrallere Hayır
ESER-AYRINTI

Karşı Yaka Memleket
Bir Ayrılık Romanı
Kemal Anadol
Milliyet Yayınları

Tek boyutlu bir tarih eğitiminden geçen insanımız belki de en çok yakın geçmişine uzak! Kemal Anadol kitabında, sanayi çağının çatışma kültürü içinde yitip giden kişileri, bizden birilerini arıyor. Yarım kalan aşkların ve bitmeyen ayrılıkların hüznünü şiirleştiriyor. Soğuk savaşın amansız kavgaları; sistem, sınıf ve kişilerin uzlaşmaz mücadelesi içinde yaşamları savrulup giden üç Türk aydının öyküsü çokpartili hayata geçiş sancıları içindeki Türkiye'den sosyalist sistemi kurma sorunlarıyla boğuşan Bulgaristan'a uzanıyor.
Zaman tünelinden bugüne bakmaya hazır mısınız?www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)