Yusuf Sancak ( 1960)
gazeteci1960 yılında Muş’ta doğdu. Gazeteciliğe 1982 yılında Yeni Asya Gazetesi'nde başladı. 1984 yılında Milli Gazete, daha sonra çeşitli gazetelerde muhabirlik ve istihbarat şefliği yaptı. 1985 yılında Türkiye Gazetesi’ne girdi. Bir süre savaş muhabirliği yaptı. Daha sonra İstihbarat Müdürlüğü’ne getirildi. Savaş muhabirliğini bu dönemde de sürdürdü. Afganistan-Rus Savaşını, Irak-İran Savaşını, Körfez Savaşını ve Bosna savaşını cephede izledi. Doğu ve Güneydoğu, Ortadoğu ve Balkanlar üzerine çok sayıda inceleme ve araştırması yayınlandı.

1992 yılında İhlas Haber Ajansı’nın kuruluş çalışmalarına katıldı. Ajansın İstihbarat ve Haber Müdürlüğünü yaptı. Daha sonra TGRT Özel Haber Servisi’ni kurarak yönetti. Aynı dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Rauf Denktaş’ın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Genel ve yerel seçimlerde adayların seçim kampanyası koordinatörlüğünü yürüttü. Ardından TGRT’de Haber Müdürlüğü yaptı ve sonra yeniden İhlas Haber Ajansı’na dönerek bir süre Haber Koordinatörlüğü yaptı.

TGRT için 12 bölümlük “ROTA” adlı haber programının yapımını üstlendi. 1997 yılında İHA’dan transfer edilen bir grupla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Ajansın Genel Müdürlüğünü yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Sürekli Sarı Basın Kartı sahibidir. Naile Şevval Hanım ile evli. Yavuz Selim, Şeydanur, Elif’in babası ve Elifnaz Güneş’in dedesi.
İLETİŞİM:
GSM: 0532 295 62 52
e-mail: [email protected]
ESER-AYRINTI

Uzun Lafın Kısası
Yusuf Sancak
Biyografi Net Yayıncılık

Yayın Tarihi: 06.12.2021
ISBN: 9789758204571
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 336
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13 x 19.5 cm

Yıllar boyu ülkemde ve yurt dışında birçok savaş ve operasyonları izledim, tarihi olaylara tanık oldum. Yıllarca sahada bulundum. Yöneticilik yaptığım yıllarda, hep sahayı özledim.

Masa başında değil, sahada insanı anlamaya çalışarak gazetecilik yapmaya çalıştım. Hem cumhurbaşkanlarıyla, başbakanlarla, bakanlarla, komutanlarla dost oldum hem de en garibanlarla…

Dostlarımın nazik istekleriyle dizi yazılarımın bir kısmını, Uzun Lafın Kısası adıyla kitap haline getirdim.

Bu kitabı hazırlamakta maksadım, 30 yılı aşan tanıklığımızı yeni nesillere aktarmaktır.
Rahmetli babam sık sık ‘kul olmak, en büyük payedir’ derdi.

En büyük şöhretimizin, kulluk olsun temennisiyle…


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)