Oğuzhan Asiltürk ( 1935)
eski bakan, eski milletvekili1935 yılında Malatya'nın Hekimhan ilçesinde doğdu. Mahmut Besim Bey ile Fatma Hanım'ın evladı. İTÜ İnşaat Fakültesi mezunu. Asiltürk Proje adlı mühendislik bürosunun sahibi. 1973-77 ve 1977-80 tarihleri arasında iki dönem MSP milletvekili seçildi. CHP-MSP koalisyon hükümetinin mimari oldu.

Sanayi ve Teknoloji ve İçişleri Bakanlığı yaptı.

12 Eyül 1980 askeri darbesinden sonra MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı.

Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP'nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya'dan milletvekili seçildi.

Fazilet Partisi ve Saadet Partisi'nde siyasi yaşamına devam etti. İngilizce biliyor. Evli ve dört çocuk babası.
HABER

Asiltürk: Merve Kavakçı, Erbakan’a rağmen Meclis’e getirildi
6 Mart 2012

Ceviz Kabuğu “28 Şubat” sürecini 15. yıl dönümünde masaya yatırdı. Programın bu haftaki konukları; Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve 28 Şubat’ta kapatılan Refah Partisi’nin Grup Başkanvekili Oğuzhan Asiltürk, Eski Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Sanatçı Bedri Baykam, Şair Ataol Behramoğlu ile Akit Gazetesi Sahibi ve Yazarı Fatih Uğurlu idi.

Oğuzhan Asiltürk, başörtülü olarak milletvekili seçilen Merve Kavakçı’nın Meclis Genel Kurulu’na parti yönetimine rağmen getirildiğini söyledi. Asiltürk, “Erbakan Hoca ve ben daha sakin ve Genel Kurul’da daha az kişi varken getirilmesi için arkadaşları tembihlemiştik ama böyle bir şey oldu” dedi.
VEFAT-HABER

Asiltürk vefat etti
1 Ekim 2021

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.

Oğuzhan Asiltürk ve eşi, 13 Eylül'de İstanbul'da zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı nedeniyle rahatsızlanarak Ankara Şehir Hastanesi'ne getirildi.

Burada tedavisi süren Asiltürk, bu sabah hastanede kalp krizi geçirerek vefat etti.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)