Ehud Barak ( 1942)
İsrail Eski Başbakanı


İsrail İşçi Partisi Lideri


Savunma Bakanı
12 Şubat 1942 tarihinde, Mishmar Hasharon'da Ehud Brog ismiyle doğdu. Daha sonra soyadını İbranice 'yıldırım' anlamına gelen Barak ismiyle değiştirdi. 1976 yılında Kudüs İbrani Üniversitesi'nde Fizik ve Matematik bölümlerinden mezun oldu. 1978 yılında Stanford Üniversitesi'nden mühendislik diploması aldı. 1959 yılında İsrail silahlı kuvvetlerine katıldı. 1991-1995 yılları arasında genelkurmay başkanı oldu. 1995 yılında İçişleri Bakanı ve 1996 yılında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 1996'da Knesset'e seçildi ve sonra İşçi Partisi lideri oldu. 17 Mayıs 1999'de başbakan seçildi. Mart 2001'de görevini tamamladı. İsrail'in 10. başbakanlığını yaptı. 18 Temmuz 2007 tarihinde, tekrar İşçi Partisi liderliğine seçildi. 2007 yılında bu yana savunma bakanlığı görevini yürütüyordu.
HAKKINDA YAZILANLAR

Başbakanlık görevini, 1999 seçimlerinde rakibi Likud lideri Binyamin Netanyahu’yu yenerek kazanan İşçi Partisi Genel Başkanı Ehud Barak, 1942 yılında doğdu. İsrail ordusuna 1959’da 17 yaşındayken katılan Barak, ordunun çeşitli birimlerinde değişik rütbelerde görev yaptı. Barak, İsrail tarihindeki önemli savaşlarda cephede savaştı ve 1982’de istihbarat servisinin başına getirildi. Barak, 1991’de silahlı kuvvetlerdeki en yüksek rütbeye (genelkurmay başkanlığı) ulaşırken, İsrail-Ürdün barış anlaşmasının imzalanmasında etkin rol oynadı. Ehud Barak, askerlik görevinin yanı sıra İsrail’deki çeşitli üniversitelerden fizik, matematik ve mühendislik gibi siyaset dışı alanlarda dereceler aldı. 6 Şubat 2001 tarihinde yapılan Başbakanlık seçimini rakibi Ariel Şaron karşısında kaybetti. Ehud Barak yüzde 37, Ariel Şaron yüzde 62'i oy aldı. Seçim sonuçlarından sonra Barak İşçi Partisi Genel Başkanlığından ve milletvekilliğinden istifa edeceğini açıkladı.HABER

Ehud Barak siyaseti bıraktığını açıkladı
26 Kasım 2012

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, siyaseti bıraktığını ve Ocak ayındaki seçimlerde yarışmayacağını söyledi.

İsrail'in İran'ın nükleer programına yönelik politikalarının baş mimarı olarak bilinen Barak'ın sürpriz emeklilik kararı, Tel Aviv'de şok etkisi yarattı.

Tel Aviv'de düzendiği basın toplantısında 2013 seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan 70 yaşındaki Barak, "Artık yazmak ve hayattan zevk almak istiyorum" dedi. Barak, bundan sonraki hayatında kişisel ve aile yaşamına önem vereceğini sözlerine ekledi.

İsrail'de son Gazze operasyonu ertesinde yapılan kamuoyu yoklamaları, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun liderliğindeki Likud Partisi'nin oy kaybettiğini, Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Barak'ın partisinin ise oy kazandığını ortaya koymuştu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)