Hasan Ali Yücel ( 1897)- (1961)
Milli Eğitim Eski Bakanı


yazar, milletvekili1897 yılında İstanbul'da doğdu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. İzmir ve İstanbul'da edebiyat ve felsefe öğretmenliği, müfettişlik, genel müdürlük, İzmir milletvekilliği ve Milli Eğitim Bakanlığı (1938-1946) yaptı. İş Bankası Kültür Yayınları'nı yönetti. Bakanlığı döneminde Köy Enstitüleri kuruldu ve dünya klasikleri Türkçe'ye çevrildi. Şiirlerini önce aruzla, sonra heceyle yazdı. Çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri, fıkra, makale ve incelemeleri yayınlandı. 1961 yılında öldü.

ESERLERİ:

Şiirleri, Dönen Ses, Sizin için, Dinle Benden ve Allah Bir adlı kitaplarında toplandı.HAKKINDA YAZILANLAR

1.Hasan Ali Yücel ve Türk Kültür Reformu
Mustafa Çıkar
T.İş Bankası Kültür Yayınları / Ünlü Kişiler Dizisi

Bu çalışma, 1993 yılında Bamberg, Otto-Friedrich-Üniversitesi, Türk Dili, Tarihi ve Kültürü Kürsüsü'nde master tezi olarak hazırlanmış ve Almanca aslı Pontes Yayınevi ile T.C. Kültür Bakanlığı'nın ortak yayını olarak basılmıştır (Pontes Verlag, Bonn 1994). Türkçe çeviri hazırlanırken kimi bölümler genişletilmiş, kimi düzeltmeler yapılmış ve yeni bilgiler eklenmiştir. Akademik çalışmalarında beni her zaman teşvik eden hocam Prof. Dr. Klaus Kreiser, bu incelemenin gerek Almanca gerek Türkçe basımına değerli eleştiri ve önerileriyle katkıda bulunmuştur. En başta kendisine teşekkür borçluyum...

2.Öldükten Sonra "Allah" Diyen Bakan Hasan Ali Yücel
Yakın Tarihimizin Anlatılmayan Hikayesi 3
Hüseyin Yılmaz
Timaş Yayınları / Yazılamayan Yakın Tarih Dizisi
HABER

Hasan Âli Yücel Koleksiyonu Bilkent'te açıldı
25 Mayıs 2014

Muammer Eronat’ın evlatları tarafından yapılan bağışlarla kütüphanemizde oluşturulan “Hasan Âli Yücel Koleksiyonu” açıldı.

Program Kütüphane Müdürü David Thornton’un misafirleri Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için 1 dakikalık saygı duruşuna davetiyle başladı. Daha sonra David Thornton açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasında Hasan Âli Yücel Koleksiyonu’nun Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’ne geliş serüveninden bahsetti. Koleksiyon hakkında bilgiler verdi. Koleksiyonun alınmasına destek oldukları için Rektör Bey’e; koleksiyonu kullanıma hazır hale getirilme aşamasındaki yoğun çalışmaları nedeniyle kütüphane personeline teşekkür etti.

İkinci konuşmacı olarak Hasan Âli Yücel’in torunu Âli Eronat söz aldı. Sayın Eronat koleksiyonun onlar için öneminden, koleksiyonu bugünlere kadar nasıl koruduklarından ve bundan sonra bunu devam ettirip insanların kullanımına sunacak bir kurum aradıklarından bahsetti. Bilkent Üniversitesi’nin dünyanın önde gelen üniversiteler arasında yer alması; Bilkent Kütüphanesi’nin dünyadaki ve Türkiye’deki bütün araştırmacıların kullanımına açık olması ve Hasan Âli Yücel’e ait koleksiyonun bölünmeden ayrı bir salonda kullanıma sunulma imkanı verilmesi nedeniyle Bilkent Üniversitesi’ni tercih ettiklerini belirtti. Rektör Beye, kütüphane yönetimine ve koleksiyonun kullanıma hazırlanması aşamasında emeği geçen kütüphane personeline teşekkür etti.

Üçüncü konuşmacı olarak söz alan Prof. Dr. Talat Halman, Hasan Âli Yücel’in eğitim ve kültür hayatına sağladığı katkılardan bahsetti ve böyle değerli bir koleksiyonun Bilkent Üniversitesi’ne kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.
Son olarak söz alan Prof Dr. Abdullah Atalar, Hasan Âli Yücel’in eğitim ve kültür alanındaki öneminden bahsetti ve böyle değerli bir koleksiyonun dünya çapında tüm kullanıcılara hizmet veren ve kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi ile daha çok insana ulaşacağından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Konuşmaların ardından koleksiyonun açılışı yapıldı ve misafirlere koleksiyon gezdirildi. Daha sonra Kütüphane Sanat Galerisi’nde düzenlenen kokteyl ile Hasan Âli Yücel’e ait fotoğraflardan oluşturulan sergi gezildi.

Fotoğraf sergisi 23 Mayıs 2014 tarihine kadar sabah 09:00 – 17:00 saatleri arasında görülebilir.
Ayrıca, Hasan Âli Yücel anısına koleksiyonda yer alan materyallerin listesinin yer aldığı 132 sayfalık bir kitapçık basılarak davetlilere dağıtıldı.

KOLEKSİYONA AİT VERİLER

Hasan Âli Yücel Koleksiyonu Materyal Türüne Göre

Sayılar
Kitap
7068
Dergi
827
Ayrı Basım
118
Fotoğraf Albümü
73
Toplam
8086*Hasan Âli Yücel Koleksiyonu Kitaplar Konularına Göre

Sayılar
Genel
120
Felsefe, Psikoloji, Din
765
Tarihe Yardımcı Bilimler
84
Tarih
1305
Coğrafya, Antropoliji
122
Sosyal Bilimler
300
Siyasal Bilim
140
Hukuk
250
Eğitim
549
Müzik
43
Güzel Sanatlar
246
Dil ve Edebiyat
2675
Bilim
215
Tarım
19
Teknoloji ve Mühendislik
44
Askerlik
22
Denizcilik
2
Tıp
130
Kütüphanecilik
37
Toplam
7068

Hasan Âli Yücel Koleksiyonu Kitaplar Dile Göre
Sayılar
Türkçe
4881
Fransızca
1156
Osmanlıca
642
İngilizce
249
Almanca
72
Farsça
20
Rusca
17
Arapça
13
İtalyanca
7
İspanyolca
3
Lehçe
3
Yunanca
2
Latince
1
Macarca
1
Ermenice
1
Toplam
7068www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)