Samet Ağaoğlu ( 1919)- (6.8.1982)
siyaset adamı, yazar1919 yılında Bakü'de doğdu. Türkiye'ye göç eden, Meşrutiyet ve Cumhuriyet devirlerinin ünlü siyasetçisi Ahmet Ağaoğlu'nun oğludur.

İlk ve orta öğretimini Beyazıt Lisesi (1926) ve Ankara Lisesi'nde yaptı (1929). Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi (1931). İhtisas yapmak üzere Strassburg Üniversitesi'nde bulundu. Ancak doktorasını tamamlamadan yurda dönmek zorunda kaldı (1932).

Yurda dönünce İktisat Bakanlığı İş ve İşçiler Bürosu Tetkik Memurluğu'nda memuriyete başladı. Aynı Bakanlıkta İç Ticaret Genel Müdürü oldu. 1946 yılında devlet hizmetinden ayrılıp avukatlığa geçti.

Demokrat Parti kurucuları arasında yer aldı. 1950, 1954, 1957 seçimlerinde Manisa'dan Milletvekili seçildi.

Başbakan Yardımcılığı, Çalışma, İşletmeler, Sanayi ve Devlet Bakanlığı yaptı.

27 Mayıs 1960 askeri darbesinde diğer Demokrat Partili'ler gibi o da tutuklandı. Yassıada'ya sürüldü. Müebbet hapis cezasıyla İmralı ve Kayseri cezaevlerinde yattı.

7 Ekim 1964 tarihinde çıkarılan aftan yararlanarak serbest kaldı. Aftan sonra kendini tümüyle yazılarına verdi.

6 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

Hikaye:
Strasburg Hatıraları, Zürriyet, Öğretmen Gafur, Büyük Aile, Hücredeki Adam, Katırın Ölümü

Hatıra:
Babamdan Hatıralar, Babamın Arkadaşları, Aşina Yüzler, Arkadaşım Menderes, Marmara’da Bir Ada, Demokrat Parti’nin Doğuş ve Yükseliş Sebepleri, İlk Köşe.

İnceleme:
Kuva-yı Milliye Destanı

Gezi:
Sovyet Rusya İmparatorluğu
ESER-AYRINTI

Siyasi Günlük
Demokrat Parti'nin Kuruluşu
Samet Ağaoğlu
İletişim Yayınevi / Anı Dizisi

Samet Ağaoğlu, sadece siyaset sahnemizin değil siyasi literatürümüzün de en özgün ve en önemli isimlerinden. Ağaoğlu'nun ilk kez günışığına çıkan siyasi günlüğü, yakın tarihimizin önemli bir dönemine ilişkin çok zengin bir eser niteliğinde.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)