Stendhal . ( 1793)
romancı, yazar1793 yılında Grenoble'da doğdu. İlk gençliğinde önce orduya katıldı. Ancak askerlik yaşamının kendisine göre olmadığını anlayıp Paris'e döndü. Tiyatro ve felsefeyle ilgilendi.

Askerliğe kısa süreli bir dönüşü oldu. Aşık olduğu bir kadının peşinden gittiği İtalya'da uzun yıllar kaldı. İtalya'da yazın çalışmalarına başladı.

1827 yılında ilk romanı Armance'ı yayınlattı. 1829'de Roma'da Gezintiler, 1830'da Kırmızı ve Siyah yayınlandı.

Para sıkıntısı çektiği için devletteki görevini sürdürüyordu. Başyapıtlarından biri olan Parma Manastırı'nı, konsolosluk görevinden izinli olarak ayrıldığı sırada tamamladı ve 1839 yılında yayımladı.

Kitap yazabilmek için sürekli olarak görevinden izin alıyordu.

1842 yılında Paris'te öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Stendal'ın Yazın Özellikleri

Stendhal, çağdaşları tarafından önemi anlaşılamamış olsa da, psikolojiyi ön plana çıkaran romancılardan söz edildiğinde ilk akla gelen adlardandır.

Keskin gözlemleri, kişilik çözümlemeleri, sezgileri, süslemesiz sayılan üslubunun temel özelliği olan hareketle birleşince Stendhal en az kendi kişiliği kadar renkli yapıtlar sunabilmiştir.

Hem muhafazakar hem liberal, hem yurtsever hem kozmopolit, hem taklitçi hem özgün, hem açık yürekli hem kapalı kişiliği, romanlarına da yansımıştır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)