Ömer Vehbi Hatipoğlu ( 1953)
Diyarbakır Eski Milletvekili


eğitimci, bürokrat1953 yılında Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde doğdu. Haydar Bey ve Muzaffer Hanım'ın evladı. İlköğretimini Hazro, orta öğrenimini Siirt'te tamamladı. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü'ni bitirdi. Daha sonra TODAİ’de Kamu Yönetimi ve Yakın Doğu Üniversitesinde ‘Eğitim Yönetimi ve Denetimi’ dalında yüksek lisans yaptı.

Orta dereceli okullarda bir süre öğretmenlik ve idarecilik yaptı. MEB merkez teşkilatında Şube Müdürlüğü, Eğitim Uzmanlığı, Bakan Müşavirliği, Talim ve Terbiye Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1987 yılında kendi isteği ile görevinden ayrılarak Mesaj Yayınları'nı kurdu ve Panel Dergisi’ni çıkardı.

1994 yılında EGO Genel Müdürlüğü'ne atandı. Bu süreçte belediye şirketlerinden olan BUGDAŞ, AŞTİ, BELYA, BELSU Yönetim Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1991 Genel Seçimlerinde RP listesinden Diyarbakır 1. Bölge 1. Sıra adayı olarak seçime katıldı. Kendi bölgesinde yüzde 18 oy almasına rağmen bölge barajından dolayı seçilemedi.

1995 Genel Seçimlerinde Diyarbakır’dan milletvekili seçildi. O tarihten itibaren RP MKYK üyeliğini sürdürdü. Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Genel Başkan Yardımcılığı ve grup başkan vekilliği görevlerinde bulundu. Ayrıca ESAM Genel Başkanlığını görevini sürdürdü.

1999 genel seçimlerinde Diyarbakır’dan ikinci kez milletvekili seçildi. Parlamentoda bulunduğu süre zarfında OHAL görüşmelerinin tamamında ve çekiç güç görüşmelerin bir bölümünde parti adına konuşmalar yaptı.

FP ve SP dönemlerinde 10 yıl boyunca Ege Bölge sorumlusu ve İzmir İl Sorumlusu olarak çalıştı. HAS Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra AK Parti’ye katıldı.

Orta İngilizce ve Arapça biliyor. Evli ve 5 çocuk babası.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)