Rüştü Kazım Yücelen ( 1948)
eski bakan, milletvekili1948 yılında Mersin'in Anamur ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. 17,18,19,20 ve 21. dönemlerde İçel milletvekilliği yaptı. Siyasete Anavatan Partisi'nin kuruluş döneminde başladı. Devlet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu. Fransızca, İngilizce biliyordu. Evli ve 3 çocuk babasıydı. 2 Şubat 2014 tarihinde vefat etti.

HABER

İnsan haklarının güvencesiyim
Milliyet 5 Haziran 2001

Rüştü Kazım Yücelen İçişleri Bakanlığı’na atanmasının ardından, "Halkıma en büyük taahhüdüm, yolsuzluklar, terör ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda. Yolsuzlukla mücadelede Sadettin Tantan’dan aldığım bayrağı daha ileriye götürmek en önemli taahhüdümdür" dedi

Yücelen, yeni görevinin ardından ilk demecini Milliyet’e verdi. "Yolsuzluk ve kara parayla mücadele konusunda Sayın Tantan çok önemli mesafeler katetti. Şimdi biz ondan alacağımız bayrağı en ileriye götüreceğiz" diyen Yücelen, şunları söyledi:

Teminat verdi

"Güvenlik güçleri, namuslu vatandaşın işadamının teminatıdır. Güvenlik güçlerinin en önemli görevi vatandaşın her konudaki özgürlüğünü korumaktır. Bu anlamda törör, uyuşturucu, kara para ve yolsuzluk mücadelesi olabildiğince ileriye götürülerek yılmaksızın sürdürülecektir. Yasadışı telefon dinlenmesiyle mücadeleyi İçişleri Bakanlığı yapacaktır. Türk insanının özgürlüklerinin teminatı İçişleri Bakanlığıdır."

Yücelen, "İnsan Hakları Bakanlığı’ndan gelen bir siyasetçi olarak bu konudaki hassasiyetleri çok iyi bildiğini, İçişleri Bakanlığı’nın insan haklarının teminatı haline getirileceğini" kaydetti.


Yerel yönetime destek

Tantan’ın hazırladığı yerel yönetim reformunun Meclis’ten geçmesi için bütün gücüyle çalışacağını, illerin kalkınması için bu yasanın çok önemli olduğunu belirten Yücelen, "Valiler ve belediye başkanları illlerin kalkınması ve vatandaşın huzurunun sağlanmasında yasalarla desteklenecekler" diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin sıkıntılarını da çok iyi bildiğini ifade eden Yücelen, şöyle devam etti: "Güvenlik güçleri ve eşleri ile çocukları bugünden itibaren her türlü şikâyetleri için, sorunları için bana gelebilirler. Kapım onlara sonuna kadar açıktır. Onların sorunlarını çözmek için çaba sarf etmek boynumun borcudur."


Deneyimli politikacı

İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Rüştü Kazım Yücelen, politikaya ANAP kurulurken girdi. 1948’de Anamur’da doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Turgut Özal ile birlikte politikaya sahnesine atılan kadronun içinde yer aldı. 1983’ten bu yana her dönem milletvekili seçilmeyi başardı. Özal sonrasında Mesut Yılmaz’ın liderliğini destekledi. 55. Hükümet’te Devlet Bakanlığı görevini yürütürken Yılmaz’ın Makedonya gezisi sırasında trafik kazası geçiren Yücelen uzun süre tedavi gördü. Mehmet Ali İrtemçelik’in istifasının ardından insan haklarından sorumlu bakanlığa kaydırıldı. İnsan Hakları Koordinatör Üst Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi, Türkiye’nin 21 merkezinde insan hakları kurultayları düzenledi ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran insan hakları raporunu hazırladı. Fransızca ve İngilizce bilen Yücelen üç çocuk babası.
HABER

Eski bakan Rüştü Kazım Yücelen vefat etti
2 Şubat 2014

Eski bakanlardan Rüştü Kazım Yücelen, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)