Mehmet Yorgancıoğlu
işadamıAdalet Partisi kurucu üyesi. Adalet Partisi genel başkan vekili ve teşkilat başkanı oldu. Dekoratör, inşaatçı ve siyasetçi.

1946 yılında Zuhal Yorgancıoğlu ile evlendi. 2011 yılında İzmir'de 91 yaşında vefat etti. Urla İskele Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ESERİ:

Politikanın İbret Dolu Seyir Defteri
Mehmet Yorgancıoğlu
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri
VEFAT-HABER

İzmirli işadamı Mehmet Yorgancıoğlu vefat etti
Milliyet 14 Temmuz 2011

1960 İhtilali’nden sonra Adalet Partisi’nin kurulmasında önemli rol oynayan dekoratör - inşaatçı - siyasetçi - işadamı ve dünyaca ünlü Modacı Zühal Yorgancıoğlu’nun eşi Mehmet Yorgancıoğlu, dört gün önce yoğun bakıma alınmıştı. Yorgancıoğlu, yarın Alsancak Hocazade Camisi’nde kılınacak öğle namazından sonra Urla İskele Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ESER-AYRINTI:

Politikanın İbret Dolu Seyir Defteri
Mehmet Yorgancıoğlu
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri

Kendinden emin, "güzel ve düzgün" kimseleri, kenarda kalmış dürüst politikacıları, kültürlü ve varlıklı kişileri, pırıl pırıl beyinler sahip
gençleri, devlet tecrübesi ile temayüz etmiş olan bürokratları, üniversite camiasını, mümtaz emekli askerleri, emeği ve alınteri ile muvaffak olmuş
işadamlarını, 'politika yolu' ile memlekete ve millete hizmete davet ederken;

Namuslu, cesur, bilgili, dürüst, memlekete hizmet aşkı ile meşbu "30 güzel ve düzgün" kişiden teşekkül edecek müteşebbis bir ekiple başlayacak bu harekete, sağ düşünceye sahip bütün kişileri, örf ve adetlerine sadık, dinlerine bağlı milliyetçi-muhafazakar büyük kitleyi ve hatta sol düşünceye sahip mutedil kişileri (vatandaşlar arasında din, mezhep ve ırk ayrımı yapmaksızın) ahlak ve dürüstlüğe dayalı bir 'Temel Felsefe' etrafında birleşmeye çağırdım.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)