Sıtkı Ulay
Milli Birlik Komitesi Eski Üyesi


asker, bakan, tabii senatör


Zeynelabidin Sıtkı Ulay1 Ocak 1907 tarihinde doğdu. Harp Okulu ve Harp Akademisi'ni bitirdi. Mısır ihtilâli sırasında Kahire'de ataşemiliter olarak bulundu. Tuğgeneral olarak Harp Okulu Komutanıyken 27 Mayıs 1960 darbesine katıldı. Çankaya Köşkü'nü kuşattı.

27 Mayıs 1960 darbe sonrası Yassıada Mahkemeleri tarafından Adnan menderes ve arkadaşlarına idam cezaları verildi. İdam kararlarının onaylanmasıyla ilgili aleyhte oy kullandı.

1961 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Adalet Partisi adayı Ali Fuat Başgil'i tehdit ederek adaylıktan vazgeçiren Milli Birlik Komitesi üyesi.

Milli Birlik Komitesi Üyeliği ve Cumhuriyet Senatosu Tabii Senatörlüğü, Ulaştırma, Bayındırlık ve Devlet Bakanlıkları yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıydı.

14 Haz 1997 tarihinde öldü.

ESERİ:

Giderayak
Sıtkı Ulay
Milliyet Yayınları / Aktüel Kitaplar Dizisi

... General Ulay, anılarını yazma gerekçesini şu sözlerle anlatıyor: "Tarihin bir tekerrür olduğunu bildiğim ve yaşayarak anladığım için, torunlarıma ve
genç evlatlarımıza, 88. yaş yılı içinde acı tatlı neler gördüğümüzü sırasıyla anlatmak ve gerekirse faydalanmalarını naçizane sağlayabilmektir."
!07 Doğumlu olan bu eski kuşak askeri, pek doğaldır ki, dünya görüşünü Atatürkçü bir çerçeve içine yerleştirmiş; toplumsal gelişmeleri bu açıdan
anlayıp yorumlamaya çalışmıştır. Sıtkı Ulay'ın anılarıyla, kısa bir tarih yolculuğuna çıkacak; kendinizi, tarihi şahsiyetler galerisinde bulacaksınız.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)