Kemal Yavuz ( 1934)
emekli orgeneral1934 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta tahsilinden sonra 1948'de Bursa Askeri Lisesi'ne girdi.

1953 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1967'de Kara Harp Akademisi'nden ve 1969'da Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu.

Muhtelif karargahlardaki kurmay görevlerinden sonra, 6 yıl süre ile Harp Akademilerinde "Öğretim Üyesi" olarak görev yaptı. Albaylığında, Artvin'de alay komutanlığı; tuğgeneralliğinde, Kara Harp Akademisi Komutanlığı, Kıbrıs'ta Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı; tümgeneralliğinde, Mekanize Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı; korgeneralliğinde Trakya Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Körfez Harekatı sırasında, Güneydoğu Anadolu'da 2'nci Ordu Komutanı olarak görev yapmaktaydı. Son görevi, 1992-1994 arasında Harp Akademileri Komutanlığıdır.
HABER

Emekli Orgeneral Kemal Yavuz vefat etti
31 Aralık 2013

Ergenekon davasında yargılanan Emekli Orgeneral Kemal Yavuz hayatını kaybetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve hükme bağlanan Ergenekon davası kapsamında tutuksuz yargılanan sanıklardan emekli Orgeneral Yavuz'un dün hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yavuz'un ailesi tarafından bugün bir gazeteye verilen taziye ilanında, ''Dün hayatını kaybeden Kemal Yavuz'un cenazesi, bugün ikindi namazına müteakip Levent Camisi'nden kaldırılarak, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecektir'' denildi.

Dava kapsamında 5 Ağustos'ta yapılan karar duruşmasında Yavuz'un, "devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme" suçundan beraatine, "terör örgütü üyeliği" suçundan ise 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verilmişti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)