Orhan Dündar
yazar, çizer1 Ocak 1953 tarihinde Bayburt'ta doğdu. İlk ve ortaokulu Ankara’da okudu. Lise öğrenimini yarıda bıraktı. 1968 yılında Tasvir gazetesinde yayınlanan ilk çizgi romanıyla birlikte resim sanatıyla uğraşmaya başladı.

Kardeşi Erhan Dündar ile 1982 yılında Çiz Yay çizgi roman ajansını kurdu. 1990’da Erhan Dündar’la Kültür Bakanlığına sundukları proje kabul edildi. Türk tarihini anlatan çizgi romanlar hazırladılar.

Çizgi romanları 1968 yılından itibaren Tasvir, Güneş, Sabah, Orta Doğu, Hergün, Türkiye, Yeni Asır, Ulus, Zaman, Adalet gazeteleri ile çeşitli dergilerde yer aldı.

Çocuk dergilerinden Güneş Çocuk, Zaman Çocuk, Şeker Çocuk, Karınca Kardeş ve Diyanet Çocuk’ta çizgi romanları yayınlandı.

Yüzden fazla çizgi roman albümü yayımlandı. İki yüzden fazla çocuk kitabını resimledi. Çizgi roman dalında çeşitli kuruluşlardan ödül ve takdir kazandı.

ESERLERİ:

ÇİZGİ-ROMAN:
Atatürk Serisi, Atatürk (belgesel), Dede Korkut Serisi, Ömer Seyfettin Serisi, Nasrettin Hoca, Yüzbaşı Cemil, Keloğlan, Barbaroslar, Yıldırım Kemal, Kıssalar, Dünya Klasikleri (4 kitap), Masallar Serisi, Evliya Çelebi (2 kitap), Baybars, Togan, Toygar, İbn-i Sina, Alaaddin’in Sihirli Lambası.

DERLEME:
Hayvan Masalları (1997)

ARAŞTIRMA:
Medeniyetlerin Aşil Topuğu (2003)
Avrupa Türkleşirken/Kıyametin Türkleri (2006)
Atatürk (Bozkır) Aklı (2006)
Avrupa’nın Dünyevilik Oyunu (2007)
ESER-AYRINTI

TÜRKLER UYANIN
Yazan: Orhan Dündar

Ebat: 13 X 19,5
Sayfa: 168
Kağıt: Enso
ISBN : 978-975-8204-22-9
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
[email protected]
genel dağıtım
KITA DAĞITIM-Ankara

Günümüzde, bütün Türk ve Müslüman ülkelerde “BİLİM VE TEKNOLOJİ”nin adı yoktur.

Bilim ve teknolojinin sahibi olan Batı ülkeleri elde ettikleri teknolojik güçle bütün Dünyaya hükmetmektedirler. Teknolojilerini sattıkları, geri kalmış ülkelere egemen olurlarken, birbirlerini yok etmeleri için ellerinden geleni de yapmaktadırlar.

Özellikle Müslüman ülkeler, Batılılardan aldıkları silahlarla birbirlerini yok etmek için var güçleriyle savaşıyorlar. Batılıların yapmak istediklerini kendileri inançlı ve gönüllü bir şekilde yerine getiriyorlar.

Yüzyıllardır yattıkları “gaflet uykusu”ndan, uyanmak bir yana, bunu “DİN” sarmalı içinde daha da karmaşık hale getiriyorlar. İslam ülkelerini idare edenler “gaflet uykusunda”ki Müslümanların
uykudan uyanmaması için yoksulluğun, cehaletin, bilgisizliğin sürmesine göz yumuyorlar.

Gerçekte, Allah’ın huzuruna çıktıklarında, bunun hesabını vereceklerini düşünmüyorlar.

Aklın ve bilimin temel dayanağı olan Kur’an’ı görmezden geliyorlar. Batının bilim ve teknolojisini, gelişmesini ve de dünya gücü olmasını sağlayan akılcı ve bilimci İslam anlayışını silmek için yüzyıllardır ellerinden geleni yapıyorlar.

Yüzyıllardan sonra Cumhuriyetin kuruluşu ile devletin temellerine konan, akılcı ve bilimci İslam anlayışını ortadan kaldırmakta birbirleriyle yarışanlar, hala yıktıklarının farkında olmadan bu yıkımı sürdürmeye devam ediyorlar.

Bu gerçekleri görüp önlerine 17 ciltlik bir İslam bilim tarihi literatürünü koyan bilim adamını bile
anlamıyorlar. Ne bilim adamına sahip çıkanlar ne de onların karşısındakiler onun şu uyarısına kulak
vermiyorlar:
“Türkler Uyanın, uygarlığınıza sahip çıkın!”

Bu uyarının sahibi olan bilim tarihçimiz Fuat Sezgin, Batı’nın bugünkü bilim ve teknoloji seviyesine Türk ve Müslüman bilim adamlarından aldığı bilim ve bilim zihniyeti sayesinde ulaştığını ortaya koyuyor.

Türkler’in XVII. yüzyıldan beri kaybettikleri bu zihniyete yeniden sahip çıkmalarını istiyor ve Türklerden “Bilimsel Uyanış” bekliyor.

Sezgin, bu uyanışın en şuurlu reaksiyonunu Atatürk ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 yılındaki
kuruluşundan sonra gösterdiğini belirtiyor. Fakat bu yoldan sapıldığını ve bu yaratıcılık konumunu
tekrar yakalamamız gerektiğini söylüyor.

Türkler Uyanın, kitabında, Atatürk’ün, Fuat Sezgin’in öncülü olan Aydın Sayılı ile uyanışı nasıl gerçekleştirdiğini, 2015 yılında Nobel Ödülü alan Türk bilim adamı Aziz Sancar’a kadar nasıl uzandığını okuyacaksınız.

Bizi uyutanların da, aslında nasıl uyuduğunu göreceksiniz.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)