Mustafa Görüryılmaz
araştırmacı, yazar1958 yılında Kayseri'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Genel Türk Tarihi Bölümü'nü bitirdi.

Hukuk formasyonu alabilmek amacıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Ankara Üniversitesi'nde Türklerde Anyasa Hukukunun Gelişmesi konusunda yüksek lisans yaptı.

Milli Mücadele Döneminde Türk Dış Politikası konulu tez ile doktora çalışmalarını tamamladı.

Kıbrıs, Kafkaslar, Ortadoğu, Balkanlar, Türk-Rus-Ermeni ilişkileri, Milli Mücadele ile Anayasa ve denetim konularında hazırladığı ilmi makaleleri çeşitli akademik dergilerde yayınlandı.

Akademik çalışmaları sırasında TRT Haber Merkezi'nde muhabir olarak göreve başladı.

TRT Meclis Bürosu'nda yaklaşk 11 yıl muhabir olarak çalıştı ve yöneticilik görevinde bulundu.

Haziran 2001 tarihinde TRT Bakü Temsilciliği görevine atandı. Azerbaycan'da haber hizmetinin yanı sıra, bazı konularda hazırladığı belgeseller ile çok sayıda haber programın yapım-yönetimini gerçekleştirdi.

Bunlar arasında Türk Kafkas İslam Ordusunun 1918 yılında bölgede yaptığı faaliyetler hakkında belgesel, Azerbacan'daki bazı kuruluşlar tarafından ödüle değer görüldü. Ayrıca Azerbaycan Gazeteciler Cemiyeti yılın belgeseli dalında ödül aldı.

TRT Bakü Temsilcisi olarak 3 yıllık görevini tamamladıktan sonra yurda döndü.

Basın meslek kuruluşlarının üyesi, sarı basın kartı sahibi. Evli ve iki çocuk babası.

ESERLERİ:

1.Türk İslam Kafkas Ordusu ve Ermeniler (1918)
2.Türklerde Anayasa Hukukunun Gelişimi
3.Ermeni Belgelerinde İhtilal Hareketleri- Resimler ve Belgeler
4.Sarıkamış Çevirme Manevrası ve Meydan Muharebesi
Yazan Şerif Köprülü, Derleyen Mustafa Görüryılmaz
ESER-AYRINTI

Türk İslam Kafkas Ordusu ve Ermeniler (1918)
Dr. Mustafa Görüryılmaz
Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği Yayınları
4. Baskı

Bu kitapta; 1918 yılında yaklaşık dört buçuk ay süren Kafkas harekâtının ayrıntılarını bulacaksınız. Ermeni Taşnak ve Rus Bolşevik ordularının Kafkaslarda Türklere yönelik başlattıkları katliamların önünün alınması ve ardından Bakü’yü işgal eden İngilizlerin acı bir mağlubiyete uğratılmasının ayrıntıları okuyucuya, Rus ve Ermeni arşivlerinden de faydalanılarak belgeler ışığında sunulmaktadır.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)