Mert Sandalcı
araştırmacı-yazar1958 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini FMV Özel Işık Lisesi'nde yaptı. 1980 yılında İDMMA Galatasaray İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nden mezun oldu. Sırasıyla Edirne Lalapaşa Çimento Fabrikası İnşaatı saha mühendisi, Çorlu NATO Havaalanı İnşaatı müşavir kontrol mühendisi ve II. Boğaz Köprüsü İnşaatı Toprak İşleri ve Alt Yapı Şantiye Şefi olarak 1989 yılına kadar çalıştı.

Tüm bu yıllar boyunca mesleki faaliyetlerinin yanı sıra çocuk yaşlarından itibaren filateli ve nümismatik alanlarında ürettiği ciddi koleksiyonları geliştirmeyi ihmal etmedi. 1989’da mesleki kariyerine son vererek farklı bir uğraş içine girdi ve eşi Eczacı Gülnur Sandalcı ile birlikte efemeral belge koleksiyonları üzerine çalışmaya başladı.

İlk olarak ele aldığı konular kartpostal editörü Max Fruchtermann’ın hayatı, basmış olduğu 2200’ün üzerindeki kartpostal ve sayıları 7500’ü bulan Osmanlı ve genç Cumhuriyet’in eczacılarının hayat hikayeleri oldu. “Max Fruchtermann Kartpostalları” kitabı 2000 yılında 3 cilt olarak Koçbank’ın
sponsorluğunda basıldı.

Eczacılık tarihi üzerindeki çalışmaları ise Belgelerle Türk Eczacılığı adı altında 9 ciltten oluşan bir dizi halinde Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı Vakfı tarafından 10 yıl boyunca basılmıştır.

Sandalcı’nın uluslararası bilimsel toplantılarda (4), ulusal bilimsel toplantılarda (13) bildirisi yayınlanmıştır. Eczacılık Tarihi Konulu 11 kitabı, 129 makalesi bulunmaktadır. Eczacılık tarihi dışında muhtelif konularda 18 Kitabı 54 makalesi yayınlanmıştır.

Ödülleri

1998 yılında Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği Cengiz Polatkan 'En İyi Televizyon Programı' ödülü, 11. Uluslararası Ankara Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda ikincilik ödülü, 1998 Adnan ÖZTRAK En İyi Televizyon Programı ödülü ve Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) En İyi ve Profesyonel Film ödülü sahibi “Eskici”nin, “Siyah Bukleli Kız” ve “Max Fruchtermann’ın İzinde” adlı bölümlerinin danışmanıdır. Bunun dışında Kültür Bakanlığı için hazırlanmış “9. Kilometre taşı” adlı filmin de danışmanlığını yapmıştır.

Sandalcı, Türkiye’de Eczacılık Tarihi Kongrelerinde ilk kez verilen “Hacı Hamdi Bey En İyi Araştırmacı Ödülü” (2002), Marmara Üniversitesi ve Türk Eczacılar Birliği tarafından verilen “Eczacılık Mesleğine Hizmet Onur Ödülü” (2004) ve Yılın En İyi Eczacılık Tarihi Çalışması dalında “Altın Havan” (2013) ödüllerinin sahibidir.

Halen KTÜ ve Yeniyüzyıl Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yıl boyunca Türkiye’nin her köşesindeki eczacılık fakültelerinde gün boyu süren konferanslar vermekte, konuk konuşmacı olarak tüm eczacı odalarında eczacılarımıza hitap etmektedir.

Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra bugünlerde halen yayınlanmamış koleksiyonlarının kitaplaştırılması için çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürmektedir.
ESERLERİ-SERGİLERİ

Mert Sandalcı, ilgi duyduğu pek çok konu üzerinde ayrıntılı çalışmalar sürdürmüş, koleksiyonlar üretmiş ve kitaplar yayınlamıştır.

Bunlar:
2004’te Anılar ve Belgelerle Seyyar Satıcılar (6 fasikül). Üzerinde 2002 yılından itibaren çalışmaya başladığı ve üç yıl süren hummalı bir çalışma ile kaleme aldığı “Feyz-i Sıbyan’dan Işık’a Feyziye Mektepleri Tarihi” (2005, 2013) “Novartis 10” (2006) “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Bira’ya Dair” (2009), “1952’den Günümüze Adıyla Tadıyla SANA” (2013), Eskişehir Eczacılık Tarihi (2013) “İskenderun’da Bir Küçük Tren Varmış”, (2013) “Gelişimin Gurur Dolu 10 Yılı- PEPSICO”(2014) Bunlardan başka 2005 ve 2013 yıllarında iki kez basılan ve 2015 yılında bulunan pek çok yeni belge ve uygulamalarla geliştirdiği “Kağıthane- Kemerburgaz-Ağaçlı- Çiftalan Demiryolu”
kitabı Prof. Emre Dölen, Hüseyin Irmak ve Alan Prior ile birlikte yayınlamıştır. Sandalcı’nın son eseri ise Taniz ORALBİ ve Refika SAĞUN ile birlikte hazırladığı “Majesteleri Sultan’ın Başhekimi, Meclis- Âyan Senatörlerinden, İmparatorluğun Sivil ve Askeri Hastanelerinin Genel Müfettişi, Ekselansları, Doktor MAVROYÉNİ PAŞA’dan, Ekselansları, Doktor ZAMBAKO PAŞA’ya MEKTUP”tur (2016).www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)