Coşkun Kırca ( 1927)
1927 yılında Istanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni ve Istanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. eğitiminden sonra Milletlerarası Güvenlik Dairesi Planlama ve Yardımlar Şubesi Müdürlüğü, NATO‘da Daimi Temsilcilik, 1960 CHP kontenjanından Kurucu Meclis üyeliği, 1961 CHP Istanbul Milletvekiliği, Birleşmiş Milletler'de Daimi Temsilcilik, büyükelçilik görevleri Kırca'nın devlet kademelerinde aldığı görevler. Kırca politikanın yanında gazeteciliği de hiç bırakmadı. Forum, Akis (Metin Toker'in kurduğu), Kim ve Yeni Forum dergilerinde ve Vatan, Yeni Gün ve Yeni Vatan gazetelerinde yazdı. 1995 yılından itibaren periyodik olarak Yeni Yüzyıl'da yazan Kırca'nın anayasalar neredeyse özel ilgi alanı.

19. dönemde ise DYP listesinden İstanbul Milletvekili seçildi. Kırca, 1991'de DYP'den İstanbul Milletvekili seçildikten sonra Tansu Çiller'in başkanlığında kurulan 51. Hükümet'te Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

1961'den bu yana bütün Anayasalar'ın hazırlanmasında önemli görevler aldı.

Evli ve 3 çocuk babası.

HAKKINDA YAZILANLAR

*Babası, meşhur maarifçilerden Yeni Kolej'in kurucusu Mehmet Ali Kırca.
*Ilk kayınpederi büyük edebiyat ve tarih bilgini Fuat Köprülü.
Coşkun Kırca Hadi Uluengin Hürriyet 5 Ekim 1995

XXX

Eski bakanlardan Coşkun Kırca hayatını kaybetti...
Milliyet 24 Şubat 2005

Eski dışişleri bakanlarından, emekli büyükelçi ve yazar Coşkun Kırca, İstanbul'da öldü. Edinilen bilgiye göre, Coşkun Kırca, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı VKV Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Coşkun Kırca'nın (78) cenazesinin, 26 Şubat Cumartesi günü İstanbul'da toprağa verileceği bildirildi. AA muhabirinin Coşkun Kırca'nın kızı Selcan Kırca'dan aldığı bilgiye göre, kalp yetmezliği teşhisiyle geçen yıl Aralık ayında VKV Amerikan Hastanesi'nde tedavi altına alınan Kırca, yapılan tüm müdahalelere rağmen bu sabaha karşı ''kalp ve solunum yetmezliği'' sonucu hayatını kaybetti.Coşkun Kırca için, 26 Şubat Cumartesi günü saat 10.30'da Galatasaray Üniversitesi'nde bir tören düzenlenecek. Kırca'nın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Feriköy Mezarlığı'nda defnedilecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)