Tosun Bayraktaroğlu
Cerrahi Şeyhi


Tosun Baba


sanat tarihçi, akademisyen


Tosun Bekir Bayraktaroğlu1926 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Robert Koleji’nde okudu. Sıra arkadaşı Bülent Ecevit idi. 1945'te mezun oldu.

Paris Bernard Leger ve Andre Lhote atölyelerinde sanat, mimari ve sanat tarihi eğitimi gördü. Berkeley California Üniversitesi’nde mimari, Londra Courtauld Sanat Enstitüsü’nde sanat tarihi okudu. Rutgers Üniversitesi’nden sanat tarihi üzerine yüksek lisans aldı.

1950'lerden sonra Paris'te başlayan ressamlık döneminde Avrupa ve Amerika'da birçok sergi açtı.

10 yıl kadar Fas'ta ticaretle uğraştı ve bir dönem fahri konsolosluk görevini yürüttü.

1961'den sonra ABD'de resim, heykel ve sanat tarihi profesörlüğü yaptı.

New Jersey Fairleigh Dickinson Üniversitesi sanat ve sanat tarihi bölümü öğretim üyeliğinden emekli oldu.

1974 yılında İstanbul Karagümrük’teki Cerrahi Dergahında tanıştığı şeyhi Muzaffer Ozak’tan tasavvuf dersleri aldı. 1970’lerin sonuna doğru şeyhinin tavsiyesiyle ABD’ye gitti. Halen faaliyetini sürdüren bugünkü Amerika Cerrahi Dergahı'nı kurdu.

2018 yılında New York'ta vefat etti.

ESERLERİ:

“Tosun Baba“nın, hatıratını derlediği “Amerika’da Bir Türk & Şeyh Tosun‘un Hatıratı” adlı kitabının yanı sıra 1940’larda derlediği iki şiir kitabı, sanat tarihiyle ilgili birçok makalesi ve tasavvufa dair İngilizceye tercüme ve tefsir ettiği çok sayıda kitabı bulunuyor.
HABER

New York'ta şeyh cenazesi!
Hürriyet 19 Şubat 2018

ABD'de 92 yaşında hayatını kaybeden Amerika Cerrahi Dergâhı Şeyhi Tosun Bekir Bayraktaroğlu için New York'ta cenaze töreni düzenlendi.

KAMUOYUNDA "Tosun Baba" olarak bilinen Bayraktaroğlu için öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına çok sayıda kişi katıldı.

Bayraktaroğlu'nun cenazesi, New York'taki Cerrahi Dergâhı'nın bahçesine defnedildi. Cenaze törenine katılan Türk Tasavvuf Derneği Başkanı Ömer Tuğrul İnançer, “Benim 40 yıllık ahbabım olmakla beraber özellikle sevgi ve hakikatleri yaşamış ve yaşatmış, yaşanmasını talim etmiş bir insan ve çok büyük bir değer” dedi.

MANEVİ KIZI HOLLEN KONUŞTU

ABD'li Aisha Eleanor Hollen ise Bayraktaroğlu'nun manevi kızı olduğunu belirterek, “Tosun Baba ile 40 yıl önce arkadaşım sayesinde tanışmıştım. O zaman gençtim ve manevi anlamda doğru yolu arıyordum. Kendisi ile tanışana kadar İslam hakkında hiçbir fikrim yoktu. Tanıştıktan sonra zamanla kendisinin kızı gibi olmuştum ve bu şekilde Müslüman oldum” dedi.

New Yorkta şeyh cenazesi Böyle defnedildi

Farklı kültürlerden, farklı ülkelerden birçok insanı bir araya getiren ve Tosun Baba'nın hayatında olduğu gibi vefatında da birleştiren şeyin İslam dininin emrettiği sevgi, kibarlık ve alçakgönüllülük olduğunu ifade eden Hollen, Bayraktaroğlu'nun bunları her zaman taşıdığını söyledi.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)