Lütfi Doğan (Dr.)
Diyanet İşleri Eski Başkanı


Diyanetten Sorumlu Devlet Eski Bakanı


milletvekili1927 yılında Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Klasik Şark Dilleri (Arapça-Farsça) Bölümünden mezun oldu.

Daha sonra Suriye Şam Edebiyat Fakültesi'nde Arapça ve İslam ilimleri üzerinde çalıştı. Ankara bölge vaizliği, Ankara il müftülüğü yaptıktan sonra Müşavere ve Dini Eserler İnceleme Kurulu azalığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığına 1972'de atandı. 1975'de diğer yönetici arkadaşları ve il müftüleriyle, Türkiye Diyanet Vakfı'nın kurulmasını sağladı.

Diyanet İşleri Başkanlığından ayrılarak, 1976'da Başbakanlık uzman danışmanlığı görevini üstlendi. 1977 seçimlerinde Malatya'dan milletvekili seçildi. Bu seçimler sonrasında kurulan hükümette Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı oldu.

22 Ocak 2018 tarihinde Ankara'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Diyanet İşleri Eski Başkanı Dr. Lütfi Doğan vefat etti
22 Ocak 2018

Eski Devlet Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, 91 yaşında hayatını kaybetti.

Bir süredir Ankara'da özel bir hastanede tedavi gören Eski Devlet Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, gece saatlerinde hayatını kaybetti.

Doğan'ın cenazesi, yarın TBMM'de düzenlenecek törenin ve Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından, Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)