Serpil Kemalbay
HDP Eski Eş Genel Başkanı


kimya mühendisiArdahan'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evleri’nin kurucuları arasında yer aldı.

2007 yılında BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) örgütlenmesi için İstanbul ve Trakya’da çalıştı. Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yaptı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu.

Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi ardından eş başkanlık görevine vekaleten getirildi. Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı görevini yürüttü.
HABER

HDP’de yeni Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesinin ardından olağanüstü kongre zorunluluğu doğdu. Bu süreçte Yüksekdağ’ın yerine HDP MYK üyesi Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay atandı.

Kemalbay, 20 Mayıs’ta Dünya Ticaret Merkezi’nde yapılan Olağanüstü Kongre’de tek eş başkan adayı oldu ve seçildi. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş görevine devam edecek.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)