Bülent Osman
işadamı


Osmanlı Hanedanı Üyesi1930 yılında Fransa'da doğdu. Anne tarafından II. Abdülhamit, baba tarafından Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'nın torunu. Hanedan üyeleri arasında iş yaşamında başarıyı yakalayan isimlerin başında geliyordu. Dünya lastik endüstrisi devlerinden Michelin'in başkan yardımcılığına kadar yükselmişti. 2016 yılında geçirdiği beyin kanamasının ardından komaya girmişti. 8 Şubat 2017 tarihinde Paris'te vefat etti.
HABER

2. Abdülhamit'in torunu vefat etti
Hürriyet 10 Şubat 2017

Anne tarafından II. Abdülhamit'in baba tarafından Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'nın torunu olan Bülent Osman 87 yaşında vefat etti. Bülent Osman, Atatürk'e olan hayranlığı ile tanınıyordu.

Osmanlı Hanedanı üyesi Bülent Osman, dün gece Paris'te tedavi gördüğü hastanede, 87 yaşında hayata veda etti.

Anne tarafından II. Abdülhamit'in baba tarafından Plevne Kahramanı Gaziosmanpaşa'nın torunu olan Bülent Osman, geçen yıl geçirdiği beyin kanamasının ardından komaya girmişti.

Karar gazetesinin haberine göre, Abdülhamit'in kızı Naime Sultan ile Gazi Osman Paşa'nın oğlu Kemalettin Bey'in tek torunu Bülent Osman, kendisine önerilen Osmanoğlu soyadı yerine gazi dedesinin soyadını taşıyordu.

Osman, Atatürk'e hayranlığını her fırsatta dile getiriyordu.

Bülent Osman geçmişte verdiği bir röportajda sürgün nedeniyle kendisinin acı çekmediğini, ancak anne ve babasının çektiği acılara tanık olduğunu anlatmıştı. Atatürk'ün sürgün kararı almaya mecbur olduğunu düşünen Osman, "Hanedan ailesinin yurtdışına çıkarılması kararı doğruydu. Yapmalılardı, mecburlardı. Mustafa Kemal bunu yapmasaydı, Türkiye bugün Arabistan gibi bir şey olacaktı" demişti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)