Müzeyyen Senar ( 1919)
Türk Sanat Müziği Sanatçısı1919 yılında Bursa'da doğdu. Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde, kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Ünü yayıldıkça Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstadları da ona dersler verdi.

Kemal Niyazi Bey ve Hayriye Hanım'ın desteğiyle İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başladı. Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde'den sahne teklifi aldı. Gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına katıldı. Sonraki yıllarda İstanbul'un başka gazinolarında sahne aldı.

Yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ün de ilgisini çekti. Sanatçı birçok kez onun huzurunda şarkı okudu.

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı. 1941 yılına kadar radyo aracılığıyla dinleyicileriyle buluşmayı sürdürdü.

Türkiye'nin ünlü gazinolarında sahneye çıktı. Plak çalışmalarıyla yaptı. Son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca özel toplantılarda şarkı söyledi.

Devlet Sanatçısı seçildi.

8 Şubat 2015 tarihinde İzmir'de vefat etti.
HABER

Müzeyyen Senar hastaneye kaldırıldı
31 Temmuz 2012

Türk Sanat Müziği Sanatçısı Müzeyyen Senar Bodrum'da hastaneye kaldırıldı. Dr. Gamze Cengiz, sanatçının hayati bir tehlikesinin bulunmadığını, durumunun gayet iyi olduğunu belirtti.

HABER

Müzeyyen Senar rahatsızlandı
ntv 17 Şubat 2014

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşamını sürdüren Türk Sanat Müziği Sanatçısı Müzeyyen Senar, hastaneye kaldırıldı. Senar'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Bodrum ilçesinde oturan Türk Sanat Müziği Sanatçısı Müzeyyen Senar, sabah saatlerinde rahatsızlanması üzerine sağlık ekiplerinden yardım istendi.

Bunun üzerine Senar, sağlık ekipleri tarafından Özel Bodrum Hastanesi'ne 09.45'te getirildi.

Yüksek ateş nedeniyle tedavi altına alınan Senar'ın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Sanatçının sağlık durumuyla ilgili olarak Dr. Gamze Cengiz, açıklama yaptı.

Senar'ın hayati riskinin bulunmadığını ifade eden Cengiz şu bilgileri verdi: "Müzeyyen Hanım’ın sağlık durumu şu anda gayet iyi. Yüksek ateş nedeniyle başvurdular. Sırtında cilt altı enfeksiyonu var. Ateşinin de sırtındaki bu apseden kaynaklandığını düşünüyoruz. Genel Cerrahımız Op. Dr. Hakan Avcı tarafından bu apse boşaltılacak. Sonrasında antibiyotik tedavisi başlayacağız. Müzeyyen hanımı bugün gözetim altında tutmayı ve yarın sabah taburcu etmeyi planlıyoruz. Genel sağlık durumu oldukça iyi."

Senar'ın kızı Feraye Işıl ise akşamdan bu yana Senar'ın ateşinin yüksek olduğunu anlatarak, "Ateşini düşürmeye çalıştık, olmadı. Bir de sırtında ufak bir apse gibi bir şey vardı. Onun için kontrole getirdik. Kan tahlili ve gerekli kontrollerin ardından İnşallah gideceğiz" diye konuştu.
VEFAT-HABER

Müzeyyen Senar vefat etti
8 Şubat 2015

Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar, tedavi altında tutulduğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar'ın kızı Feraye Işıl, annesinin bu sabah yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Işıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zatürre teşhisiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altında tutulan annesinin bugün sabah 07.30 sıralarında vefat ettiğini kaydetti.

Yaşlılığa bağlı hastalıklarının 24 saat tıbbi kontrol altına tutulabilmesi amacıyla kızı Feraye Işıl tarafından Urla ilçesindeki yaşlı bakımevine yerleştirilen Müzeyyen Senar, 15 Ocak'ta Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmış ve burada 13 gün süreyle tedavi görmüştü.

Senar, sağlık durumundaki bozulma nedeniyle 2 Şubat'ta Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)