Mustafa Tuna
Ankara Büyükşehir Eski Belediye Başkanı


Sincan Belediye Eski Başkanı


Doç.Dr. Mustafa Tuna1957 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğdu. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. 1982 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Yüksek Mühendis unvanı aldı.

1982-1983 yıllarında ABD’nde eğitim gördü. Bütün akademik gereklilikleri yerine getirerek “Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi – Maliyet İlişkileri” konusundaki tez çalışmasını tamamladı. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 yılında kendisine Doktor Yüksek Mühendis unvanı verildi.

1998 yılında Su Kirlenmesi ve Kontrolü bilim dalında Üniversitelerarası Kurul tarafından Doçent unvanı verildi.

Özel sektördeki uygulama çalışmalarına paralel olarak çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü. Ulusal ve uluslararası ölçekte çok sayıda bilimsel yayınlar yaptı.

Uluslararası yayınlarından dolayı TÜBİTAK'dan yayın teşvik ödülü kazandı. Bir taraftan önemli altyapı ve üstyapı uygulama projelerini gerçekleştirirken diğer taraftan akademik faaliyetlerini de sürdürdü. Çalışma konusu ile ilgili lisans üstü tezlere jüri üyesi olarak katıldı. Science Citation Index’ce taranan hakemli dergilerde makalesi yayınlandı ve ve çok sayıda atıf yapıldı. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda seminer, konferans, sempozyum ve toplantıya katıldı.

İTÜ Mezunları Eğitim Vakfı'nın kurucu başkanı, İnşaat Mühendisleri Odası üyesi, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi üyesidir.

2002 – 2007 yılları arasında Ankara Milletvekili olarak görev yaptı. Bu süreç içerisinde AGİTPA Türk Grubu üyeliğinde birçok uluslararası temaslarda bulundu.

2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Sincan Belediye Başkanlığına seçildi.
HABER

Gökçek'in yerine Mustafa Tuna
6 Kasım 2017

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifasının ardından Ak Parti'de süren aday arayışı sonuçlandı.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna Ak Parti'nin yeni Ankara Büyükşehir Başkanı adayı olarak ilan edildi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)