Pervin  Par
sinema oyuncusu23 Mart 1939 tarihinde Bursa'da doğdu. 13 yaşında ilk aşkıyla evlendi. Evliliklerinin 5. ayında aldatıldığını öğrenince boşandı. Alsancak’ta bir fotoğrafçının yanında kasiyerlik yaptı. Artist olmak için İstanbul’a gitti. Burada Atıf Yılmaz’la tanışarak film dünyasına adım attı. Yılmaz’ın çektiği ’Gelinin Muradı’ filmde ilk başrolünü oynadı. 20’ye yakın filmde başrol oynadı. Sinema sanatçısı Mahir Özerdem’le evlendi. Yeşilçam’ın sıkıntılı dönemlerinde sahneye de çıktı. Birkaç reklam filminde oynadı.

Yılmaz Duru’nun çektiği 1976 yapımı ’Kader Torbası’ filminde, Yıldıray Çınar, Baki Tamer, Erol Taş gibi oyuncularla oynadı.

Ezrailin Habercisi, Kahreden Firar, Sen Vur Ben Kırayım, Gurbet Kuşları, Ala Geyik, Kara Memed, Cehennem Arkadaşları, Hayat Kavgası, Dağ Başını Duman Almış, Öfke Dağları Sardı, Korkunç Arzu, Erkek Dediğin Böyle Olur, Ben Bir Kanun Kaçağıyım filmlerinde başrol oynadı.

30 Temmuz 2015 tarihinde İzmir'in Çeşme ilçesinde vefat etti.
VEFAT-HABER

Pervin Par vefat etti
30 Temmuz 2015

Yeşilçam’da 20’ye yakın filmde başrol oynayan bir dönemin ünlü oyuncusu Pervin Par, 76 yaşında Çeşme’de hayata gözlerini yumdu.

Par Uzun süre önce oyunculuk hayatını sonlandırıp İzmir’e yerleşmişti. İzmir’de kendi adını taşıyan çiçekçi dükkanını uzun süre işleten Par, bir süredir de Çeşme’nin Dalyanköy Mahallesi’nde yaşıyordu. Uzun zamandan beri kan kanseriyle mücadele eden Pervin Par dün sabah vefat etti. Par’ın cenazesi bugün Dalyanköy Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Büyük Dalyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)