Ziyad Ebüzziya
gazeteci, yazar1911 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni ve Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1940'ta yayınlamaya başladığı Tasvir-i Efkar'ın adını ertesi yıl Tasvir olarak değiştirdi. Aynı yıl Son Saat adlı gazeteyi de çıkarmaya başladı. 1949'da gazetelerini kapatıp politikaya atıldı. 1954'te Konya milletvekili oldu. 1950-1960 arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Türkiye temsilcisi olarak görev yaptı. 1946-1970 arasında düzenli olarak yayınladığı bir tür resimli duvar ansiklopedisi denilebilecek Ebüzziya Takvimi'yle ünlendi. Kendine ait yayınevi için "Kim Kimdir?" dizisi kapsamında kitaplar yazdı. Ebüzziya Tevfik'in Yeni Osmanlılar Tarihi'ni gözden geçirerek, genişletti. Ekler koydu ve üç cilt olarak yeniden yayınladı. Ahmed Rıza'nın 'Batı'nın Doğu Politikasının Ahlaken İflası' kitabını, 1984'te çevirerek yayınladı. 1994 yılında vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

1.Darçağda Bir Çelebi
Ziyad Ebüzziya Kitabı
Derleme

“Doğma büyüme İstanbullu olduğu halde çelebi makulesinden bir münevver olarak değil, akıncı ruha sahip bir mücadele adamı olarak yetişmesinde amcası Velid Bey'in muhalif ve mücadeleci kişiliğinin birinci derecede rol oynadığı muhakkaktır.
-Beşir Ayvazoğlu-


Çalışma masasına oturduğu andan itibaren tek başına bir kabine gibiydi. Dünyayı değilse bile, Türkiye'yi yönetmeye çalışıyordu.
-Ümit Ayvazoğlu-www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)