Ethem  Sancak
işadamı1958 yılında Siirt'te doğdu. İlk ve orta eğitimini Siirt'te tamamladı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi. 1976 yılında mezun olduktan sonra 1976-1978 yılları arasında gazetecilik yaptı. İlerleyen yıllarda ticarete atıldı. 1987 yılında Es Ecza Deposu’nu, 1989’da kozmetik ve itriyat alanında eczanelere hizmet sunan Esko Itriyat’ı, 1993 yılında ise Hedef Ecza Deposu’nu kurdu. Halen Hedef Ecza Deposu'nun 2001 yılında Alliance Boots ile ortaklık kurması sonucu kurulan Hedef Alliance Holding yönetim kurulu başkanı.

2006 – 2010 yılları arasında Brezilya İstanbul Fahri Konsolosu olarak görev yaptı. Brezilya’nın en üst düzey hizmet madalyası olan “Rio Branco Liyakat Nişanı” ile onurlandırıldı.

Hedef Alliance ve Sancaklar Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile her yıl binlerce öğrenciye burs verdi.

2001 yılında ‘Yılın İşletmecisi’ ve 2005 yılında ‘Yılın Girişimcisi’ seçildi.

2007 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘Milli Egemenlik Üstün Hizmet ve Onur Ödülüne’ layık görüldü.

Fuat Sezgin İslam ve Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2004 – 2010 yılları arasında Türkiye Ecza Depocuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve 2007 – 2008 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı olarak görev yaptı.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı , İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi, ERG Yürütme Kurulu Üyesi, Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği(TUSEDAD) Kurucu Üyesi, TESEV Mütevelliler Kurulu Üyesi, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Ak Parti Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu (DHK) üyesi olarak görev yapmaktadır.
Evli ve üç çocuk babası.
HABER

Akşam grubunun yeni sahibi Ethem Sancak
4 Ekim 2013

Akşam Gazetesi, bünyesinde bulunan Güneş, Skytürk360 ve dergileriyle birlikte işadamı Ethem Sancak'a satıldı.

TMSF, devir işlemlerinin yapılması için hazırladığı sözleşmeyi yarın imzaya açıyor. 64 milyon dolar borcu ve çok sayıda haciz işlemiyle boğuşan grubun Ethem Sancak'a devrinden sonra yeniden yapılandırılması bekleniyor.

SİNYALİ VERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Skyturk360'da bir programa konuk olan Ethem Sancak, stratejik sektör olarak nitelendirdiği medyaya yeniden dönmek istediğini belirtmişti.

BORÇLAR, DAVALAR VE TAZMİNATLAR KORKUTMUŞTU

Mehmet Emin Karamehmet'in yapılandırılan borçlarına karşılık TMSF tarafından el konulan AKŞAM grubu bir süre önce Kolin-Limak-Cengiz ortaklığı satın almıştı. Gruba devir işlemlerinin sürdüğü bir sırada, LİMAK tarafından grup adına yapılan bir açıklama ile satın alma işleminden vazgeçildiği duyrulmuştu. Devir işlemlerinin sona ermesinden sonra açıklama yapan Mehmet Cengiz, AKŞAM'ın 64 milyon doları bulan borcu, çalışanların biriken tazminatı ve gazeteye açılmış davaların kendisini korkuttuğunu söylemişti.
HABER

Star ve Akşam Grubu'nda büyük operasyon
Hürriyet 25 Kasım 2014

Star Medya Grubu ve Kanal 24 ile Akşam ve Güneş (TurkMedya) gazetelerini elinde bulunduran işadamı Ethem Sancak, yayın yönetmenleriyle yollarını ayırdı.

Star Medya Yayıncılık Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert ve Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan, dün akşam itibariyle bağlı bulundukları görevlere veda ettiler..

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)