Zeyid Aslan
Tokat Eski Milletvekili (Ak Parti)


TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu Eski Başkanı6 Ağustos 1965 tarihinde Tokat'ın Erbaa ilçesinde doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Mahbure'dir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Çeşitli vakıf ve sivil toplum kuruluşlarında kurucu başkanlık, üyelik ve yöneticilik görevlerinde bulundu.

22 ve 23. Dönemde Tokat Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu.

Almanca biliyor. Evli ve bir çocuk babası.
HABER

Zeyid Aslan: “Senin Ananı S…”
30 Nisan 2013

TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye çıkan CHP’den Kamer Genç, son günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e yönelik tepki çeken sözlerine açıklık getirmek istedi.

Genç’in konuşmasına Ak Parti’den tepki geldi. Genç, “Sözlerimi düzeltmek istiyorum. Yanlış bir şey demedim. Atatürk olmazsa ya siz Fransız vatandaşı olurdunuz ya da Osmanlı’da bir gerçek vardır hatırlatayım. Fesli bir adamın arkasından dört kadın giderdi. Atatürk’e bu kininiz nedir?” dedi.

Bu sözler üzerine AK Parti’li Zeyid Aslan, Genç’in üzerine yürüyerek, “Öldürürüm seni p… k…”, “Senin ananı s…, o.. ç..” dedi. O sırada kürsüdeki su dolu bardağı alan Genç, Aslan’a fırlatacakmış gibi yaptı. Ancak su yaşanan arbede sırasında Genç’in üzerine döküldü. Gerilimin ardından kürsünün çevresi AK Partili ve CHP’li milletvekilleriyle çevrildi. Genç’i CHP’li Özgür Özel kürsüden uzaklaştırdı. Çıkan kargaşa üzerine Meclis TV yayınını kesti.

Bu arada Başkanvekili Meral Akşener, Genel Kurul görüşmelerine ara vererek Grup Başkanvekillerini bir araya getirdi. Verilen aranın ardından konuşan Akşener, “Zeyid Aslan’ın sarf ettiği sözler kınama cezasını gerektiren haller kapsamındadır” diyerek Genel Kurul’a kınama cezasını teklif etti. AK Partililerin de oylarıyla teklif kabul edilerek Aslan kınandı. Aslan, Akşener’in kendisine verdiği savunma hakkını da kullanmadı.
HABER

Komisyon başkanlığından istifa etti!
Habertürk 2 Mayıs 2013

CHP'li Kamer Genç'e ettiği küfürlerle gündeme gelen AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu başkanlığından istifa edeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Aslan'ın CHP Milletvekili Kamer Genç'e yönelik sözlerine ilişkin, "Zeyid Aslan, Kamer Genç'e hitaben gerçekten çok galiz cümleler, kelimeler kullanarak, hakaret etmiştir. Bu tutanaklarda kayıtlıdır. Tutanakların her birinin ilan edilip, toplumun bundan rencide edilmesini doğru bulmam ama hepimiz biliyoruz ki gazetelerde de yayımlandı ki hangi haletiruhiye ile hangi tepkiyle hangi öfkeyle söylemiş olursa olsun Zeyid Aslan milletvekilimiz sözleri kendisine de yakışmamıştır, partisine de yakışmamıştır. Alenen küfür ve hakaret içeren cümlelerdir. Küfürbaz milletvekilinin kendisine de partisine de Meclis'e de hayrı yoktur" dedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)