Cemal Anadol
araştırmacı, yazar1933 yılında İstanbul'da doğdu. Tekirdağ Meslek Yüksek Okulu'nu bitirdi. Yazı hayatına 1948 yılında başladı. Son Telgraf, Gece Postası, Hakikat, Bizim Anadolu, Tan, Akşam, Sabah, Tercüman, Türkiye, Zaman gazetelerinde muhabirlik, sekreterlik, şeflik ve müdürlük yaptı, yazıları yayınlandı.

Sosyo-ekonomik, sosyo politik, sosyo-kültürel, Türk tarihi ile ilgili bir çok eseri vardır. Eserlerinin pek çoğu üniversitelerde yardımcı ders kitabı olarak okutulmaktadır.

Çok yönlü bir insandı. Tünelspor ve Güneşspor'da futbol oynadı. Uluslararası atletizm hakemi, basketbol ve voleybol milli hakemi lisanslarına sahip oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray'da atletizm menajerliği yaptı. Basketbol Hakem Kulübü’nü kurdu. 'Büfün Spor Branşları İçin Genel Atletik Kondisyon' kitabını yazdı. 82 eser yazmış ve yayına hazırlamıştır.

8 Mart 2013 tarihinde İstanbul Beşiktaş’taki evinde vefat etti.

ESERLERİ:
Ansiklopedik Rüya Yorumları Sözlüğü
Atatürk ve Sanat
İsrail ve Siyonizm Kıskacında Türkiye
Türk Mutfağında Tatlı ve Pastalar Ansiklopedisi
Türk Yemekleri Ansiklopedisi
Türkiye'de Din ve Vicdan Hürriyeti
Alparslan Türkeş Olaylar Belgeler Hatıralar ve MHP
Çeçenler / Çağımızın Gerçek Kahramanları
Halk İnanışları Büyü / Sihir-Tılsım-Cin Çarpması
Şifalı Bitkiler ve Şifalı Sular Ansiklopedisi
Tarihin Işığında Ermeni Dosyası
Türk Kültürü ve Medeniyeti
Türkler / Tarihe Hükmeden Millet
Yunus Emre / Gönüller Sultanı
Hz. Muhammed İki Cihan Güneşi Sevgili Peygamberimiz
Sorularla Kısa Türk Tarihi
Fevzi Çakmak / Büyük Türk Mareşali
Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Anadolu İhtilali
Türk Havacılık Tarihi
Hazar Yükselirken
Osmangazi
HAKKINDA YAZILANLAR

Prof. Dr. Cemal Anadol vefat etti
Star 9 Mart 2013

Çalışmaları 36 ödüle layık bulunmuştur. Yine çalışmalarına yüzlerce akademisyen ve yazar atıf yapmış olup, birçok internet sitesi onun kitaplarındaki fikirleri yorum sayfalarında tartışmaktadır. Halkın Yükselişi Partisi ise, İsrail ve Siyonizm Kıskacında Türkiye isimli kitabını, beş önemli kitaptan birisi olarak partililere hararetle tavsiye etmektedir. Cemal Anadol aynı zamanda milli basketbol ve atletizm hakemi olup İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği ile Galatasaray Atletizm şubesinin kurucularındandır. Voleybol milli hakemi de olan Anadol, Tünelspor ve Güneşspor’da oyuncu ve yönetici olarak futbolla da ilgilenmiştir.

Türk düşünce, kültür ve spor hayatına yaptığı katkılarından dolayı Cemal ANADOL hakkında İLESAM İstanbul Şubesi başkanı Sosyolog Cafer VAYNİ, TYB İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi iken,1 Mart 2008 tarihinde “Prof. Dr. Cemal Anadol’a Saygı” başlıklı bir program düzenlemiş olup: Mehmet Niyazi Özdemir, Osman Akkuşak,Dr. Nazile Abbaslı,Dr. Yusuf Gedikli ve Recep İncecik çeşitli yönleriyle Prof. Dr. Cemal Anadol’u dinleyicilere anlatmıştı.
VEFAT-HABER

Cemal Anadol vefat etti

Cemal Anadol'un cenazesi 9 Mart 2013 tarihinde ikindi namazından sonra Levent Camii'nden kaldırılacaktır.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)