Birgül Ayman Güler
İzmir Milletvekili


akademisyen1 Haziran 1961 tarihinde İzmir'in Bergama ilçesinde doğdu. Baba adı İlyas, anne adı Zehra’dır.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını ve doktorasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü'nde yaptı.

1985 yılında İçişleri Bakanlığında Araştırma Planlama Koordinasyon Uzman Yardımcısı, 1986–2002- yılları arasında TODAİE’de öğretim üyesi olarak çalıştı. Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında 1996 yılında doçent, 2002 yılında profesör oldu. 2002 yılında AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne öğretim üyesi olarak geçti. Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi ve Yerel Yönetimler Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği’nin kuruculuğu, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Dergi ve kitap yayıncılığı yaptı. TODAİE Yerel Yönetimler Araştırma ve Eğitim Merkezi ve AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Araştırma Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürüttü. İngilizce biliyor. Evli.
SÖYLEŞİ

Kan bağı kötüdür ırkçılığı besler
Akşam 25 Ocak 2013
Helin ALP

CHP'yi karıştıran sözlerin sahibi Güler AKŞAM'a konuştu: Türk Ulusu, bizi kan bağından uzaklaştıran bir kavram.CHP'de deprem etkisi yaratan sözlerin sahibi İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, AKŞAM'ın sorularını yanıtladı.

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade eden Güler, 'Türk Ulusu kavramı, bizi kan bağından uzaklaştıran bir kavramdır' dedi. Güler'in görüşleri şöyle:

- Siyaset biliminde ulus ve milliyet farklı kavramlar. Siz neyi işaret etmek istediniz?

Türk ulusu kavramı, ulus formuna ait bir kavramdır. Yani içinde milliyetler, soy, boy, kabile, klan ve benzeri etnik grupları kapsar. Ulus dediğimiz şey de iktisadi pazar üzerinden böylece kan bağından bizi uzaklaştırır. Kan bağı zaten iyi bir şey değildir. Irkçılık kendini oradan besler zaten.

- 'Türk ulusu' sizce neyi anlatıyor?

Ulus formuna ait bir kavram. Kürt kavramı bu toplumsal türlerden milliyet dediğimiz türe aittir. Bu ulusun içindeki diğer etnik gruplarla beraber yer alır.

- Kürt meselesi nedir sizce?

Öncelikle feodalizm sorunuydu. Sonra, feodal aşiretler gerici sermaye kesimleri ile kendi varlıklarını sürdürdüler. Dolayısıyla 1990'lara kadar bir iktisadi sorundu. Ancak şimdi bir uluslararası sorundur.

- Kürtler ne istiyor yıllardır peki?

Çok geniş bir kesim Büyük Türk ulusu içerisinde etnik köken bakımından hiçbir şekilde ayrımcılığa uğramaksızın yaşamını sürdürmek istiyor. Kürt siyasal hareketli ikiye ayrılıyor. HAK-PAR, KADEP federasyon istiyor. BDP, ulusal devleti istemiyor. Türkiye vatandaşlığı üzerinden Kürt toplumuna hukuki kimlik istiyor. Bu ulusal devlet anlayışını değiştirir.Türk ulusu içinde Kürt kökenli vatandaşların iş, barış ve kendi kültürel kimliğinin inkar edilmemesi ve kendi anadilindeki ninnileri serbestçe çocuklarına söyleyebileceği güven ortamı. Anadilini öğrenme hakkı. Kürtler ve Türkler dediğimiz zaman işin içinden çıkamayız. Yahudi, Ermeni kökenli Türkler var. Türklük, bir ırk ya da etnik kimlik değil. Bizi hep beraber yaşatacak ortaklık Türk kimliği.

- Türk kavramı ırka işaret etmiyor mu?

Ben Türküm diyen yoktur. Türkmenim, yörüğüm, Boşnağım deriz.

- 'Herkes TC vatandaşıdır' demek 'Türklükten vaz geçmek' anlamına mı gelir?

Tabii, farklı sistem getiriliyor. Türk ulusu, idari, siyasi sistem kurar. Etnik yapıya kör birey üzerinden yükselir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, etnik topluluklar üzerinde yükselir.

- Türkiye, Türklerin midir?

Türkİye Türk vatandaşlarınındır. Etnik olarak hiçbir farklılık olmaksızın hepimizindir.


HABER

Birgül Ayman Güler partisinden istifa etti.
26 Ocak 2015

CHP parti yönetimi, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’i, "CHP’nin çatısı akmaya başlamıştır. 30 Mart’ta cemaatle ittifak yaptık" sözleri nedeniyle disipline sevketmişti.

CHP grup yönetimi tarafından bir yıl süreyle geçici olarak gruptan çıkarma istemiyle Grup Disiplin Kurulu'na sevk edilen CHP İzmir Milletvekili Güler'den bugün istifa haberi geldi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)