Şevket Kazan
Adalet Eski Bakanı


eski milletvekili


hukukçu1933 yılında Sakarya'da doğdu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Aynı yıl Necmettin Erbakan'ın kurduğu Milli Nizam Partisi'ne katıldı. 1973 yılında Milli Selamet Partisi'nden Kocaeli milletvekili seçildi. Aynı yıl kurulan CHP-MSP hükümetinde Adalet Bakanı, Kasım 1976'da kurulan Birinci Milliyetçi Cephe hükümetinde Çalışma Bakanı oldu. 1977 yılında MSP'den İstanbul Belediye Başkan adayı oldu, seçilemedi.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra 1 yıl tutuklu kaldı. 1985 yılında beraat etti. 1991 yılında Refah Partisi'nden tekrar millletvekili seçildi. 1996 yılında kurulan Refahyol hükümetinde Adalet Bakanı oldu. Sivas Katliamı sanıklarının avukatlığını yaptı.

Saadet Partisi'nde siyasete devam etti.

9 Mart 2020 tarihinde Ankara'da vefat etti.
HABER

Kazan: 28 Şubat'a çanak tuttuk
3 Kasım 2012

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, Refahyol koalisyonunun RP'yi Adalet Bakanı Şevket Kazan'ı dinledi.

MHP'li komisyon üyesi Özcan Yeniçeri, Kazan'a Refahyol döneminde "sürekli aydınlık için bir dakika karanlık" eylemine yönelik, "mum söndü oynuyorlar" sözünü anımsatarak, "Şeytanın gözüne parmak sokmak değil mi, siz de çanak tutmuşsunuz" dedi. Kazan'ın cevabı "tutmuşuz" oldu.

Kazan, "Kitabımda RP'nin hataları bölümünde en başa da kendimi koydum" dedi ve şunları söyledi: "Sincan Belediye Başkanımızı arayarak 'Sen böyle bir organizasyonu (Kudüs Gecesi) bizden habersiz nasıl yapıyorsun?' dedim, ağzıma geleni söyledim, küfür etmem ama çok ağır konuştum. Sonra da cezaevine girince, kalbini kırdım, kazanmalıyım diye ziyaretine gittim.

KANLI KANSIZ BENİM HATAM

Erbakan, 'kanlı mı kansız mı' konuşmasını, belediyeleri kazandığımızda partiye gelen, 'Kanımız pahasına vatanımızı koruyacağız, bu vatanı size bırakmayacağız' faksları üzerine yaptı. Erbakan, 'Türkiye'de elbette bir değişim olacak, iyiye gidecek, ama bu kanlı mı olacak kansız mı olacak, buna millet karar verecek' diye bir konuşma yaptı. O gün benim hatamdır. Grup Başkanvekili olarak kürsüdeyim, Erbakan'ın bu konuşmayı neden yaptığını açmam lazımdı.

EN SEVDİKLERİM ALEVİLER

Ampul, mum söndürüyorlar dedim, Alevi dernekleri ayağa kalkmış. Benim en sevdiğim, en yakın olduğum insanlar Alevi kardeşlerimdir. Kartal'da ticaret yaptığım zaman dükkanımızın yanındaki kahvehaneye gelirlerdi. Hiçbir Alevi ile bir kavgam olmaz.
VEFAT-HABER

Şevket Kazan vefat etti
9 Mart 2020

Adalet Eski Bakanlarından Şevket Kazan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)