Rasim Kaygusuz
öğretmen, yazar


Cin Ali Kitapları Yazarı1926 yılında Ankara'nın Ayaş ilçesine bağlı Yenikayı Köyü'nde doğdu. Çanakkale'de şehit olan dayısının adını taşımaktadır. Üç yaşındayken annesini kaybetti. Öğretmen olarak yurdun değişik bölgelerinde görev aldı. 1968 yılında Türk eğitim sistemine katkılar sağlayan Cin Ali karakterini oluşturdu. Çizimleri Selçuk Seğmen yaptı. 1990'larda görünümü değiştirildi ve papyonlu, kulağı çiçekli, siyah saçlı, belirgin yüzlü, fiyonklu ayakkabıları olan bir çocuk olarak resmedilmeye başladı. Bu yeni imajı Mustafa Delioğlu çizdi. Rasim Kaygusuz 1988 yılında vefat etti.

Cin Ali Kitapları

•Cin Ali'nin Atı
•Cin Ali'nin Topu
•Cin Ali'nin Topacı
•Cin Ali'nin Kara Gözlü Kuzusu
•Cin Ali'nin Oyuncakları
•Cin Ali Okula Başlıyor
•Cin Ali Okulda
•Cin Ali ile Berber Fil
•Cin Ali Kır Gezisinde

HAKKINDA YAZILANLAR

Cin Ali

Cin Ali, Türkiye'de ilkokul öğrencilerine okumayı kolay öğretmek amacıyla geliştirilmiş 10 kitaplık hikâye serisinin kahramanı. Cin Ali, 1970’li ve 80’li yıllarda ilköğrenime yeni başlayan çocukların en gözde kahramanı olmuştur.

Cin Ali Serüvenleri adlı kitap dizisinde fişleri kullanarak okumayı heceleyerek öğrenme yerine tümdengelimci bir sistemle öğrenme esastır. Kitapların kahramanı Cin Ali; yaramaz, yerinde duramayan, sürekli sorgulayan, araştıran bir çocuktur. Başında sürekli bir kasket ile çizilen Cin Ali, giysili değildir; gövdesi bir çizgiden ibarettir.

Cin Ali, Anadolu köylerinde öğretmenlik yapan ilkokul öğretmeni Rasim Kaygusuz tarafından 1968 yılında yaratılmış bir kahramandı. Çocuklar kolay çizebilsin diye çöp adam şeklinde tasarlandı. Cin Ali kitaplarının çizimlerini Selçuk Seğmen yaptı. "Çöp Adam, çocukların görsel sağlığına aykırıdır" iddiası üzerine 1990'larda görünümü değiştirildi ve papyonlu, kulağı çiçekli, siyah saçlı, belirgin yüzlü, fiyonklu ayakkabıları olan bir çocuk olarak resmedilmeye başladı. Bu yeni imajı Mustafa Delioğlu çizdi.

Cin Ali kitapları 20 yıl boyunca İpek Matbaacılık tarafından basıldı. İpek Matbaacılık, Rasim Kaygusuz'un dostu Maraşlı Hacı Ali İpek tarafından işletilmekteydi. Cin Ali adının, matbaa sahibi Ali İpek'in "Cin Ali" lakabından esinlenerek kitabın kahramanına verildiği anlatılmaktadır. Cin Ali kitaplarının yayım hakkı Rasim Kaygusuz'un 1988'deki ölümünün ardından arkadaşı ve Artım Yayınevi'nin sahibi Mustafa Torun'a bırakılmıştır.
Cin Ali serisi 2005 yılında ömrünü doldurduğu gerekçesiyle ilköğretim müfredat programından kaldırıldı.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)