Bülent Tanık
Çankaya Belediye Başkanı


Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Eski Genel Başkanı1949 yılında Niğde’de doğdu. Adana Erkek Lisesi’nden sonra, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nü 1976 yılında bitirdi.

İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde şehir plancısı olarak görev yaptı. 1978-1979 yıllarında Yerel Yönetim Bakanlığı’nda danışmanlık yaptı. 1982 yılına kadar İller Bankası’nda göreve devam etti. 1981-1985 yılları arasında Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

Daha sonra özel şirket ve proje bürosu kurulu ve yöneticiliği ve çok sayıda sivil toplum örgütünün kuruculuğu ve yöneticiliğinde görev aldı.

Yerel Yönetimler hakkında Ada “Yerinden Yönetimden Gazetesi” ve Ada “Kentliyim” Dergilerini yayınladı ve yönetti (1993-2000). Çok sayıda belediye için danışmanlık ve planlama hizmeti sundu (1988-2009).

Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinin yanı sıra, TMMOB Şehir Plancıları Odası ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi İletişim Derneği Kurucu Üyesi. Özel ilgi alanları arasında; müzik, resim, voleybol, olta balıkçılığı bulunmaktadır.

29 Mart 2009’da Çankaya Belediye Başkanı oldu. Ayrıca İç Anadolu Belediyeler Birliği Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyesi, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Konsey Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi (CEMR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı.

İngilizce ve elementer düzeyde Fransızca ve Yunanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
HABER

CHP'li Çankaya Belediyesi, Seyyid Ahmet Arvasi Parkı'nı hizmete açtı
22 Ekim 2012

Çankaya Belediyesi'nin Cevizlidere Mahallesi'nde yaptığı Seyyid Ahmet ArvasiParkı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Parkın açılışına Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, eski Bakan Yaşar Okuyan, sanatçı Faruk Demir, Seyyid Ahmet Arvasi'nin kardeşi Halid Arvasi, CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, MHP Çankaya İlçe Başkanı Deniz Kaya ile CHP ve MHP teşkilatından çok sayıda partili katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, "Bu parka Seyid Ahmet Arvasi isminin verilmesinin tartışıldığını biliyorum. Biz bu parka Seyyid Ahmet Arvasi ismini verirken siyasi farklılıkların düşmanlaşmaya varmaması gerektiğine olan inancımızı ifade etmeye çalıştık. Bu park din, dil, ırk, renk ve siyasi görüş farklılıklarının barışı ve kardeşleşmeyi zedelememesi gerektiğine ilişkin bir çağrıdır. Kardeşliğe bir kucak açıştır" diye konuştu. Dünyada ve Türkiye'de zor bir dönemin içinden geçildiğini belirten Başkan Tanık, "Bu dönem barışa ve halkların kardeşliği anlayışına en çok gereksinimiz olan bir dönemdir. Unutmayalım ki barıştan hiç kimseye zarar gelmez" dedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)