Selahattin  Beyazıt
işadamı


Galatasaray Kulübü Eski Başkanı1931 yılında Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde doğdu. Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden biri. Metal, toprak, otomotiv sanayinin yanı sıra, armatörlük de yapıyor. Beyazıt Şirketler Topluluğu ve Türk Pirelli Yönetim Kurulu Başkanı. 1976 yılında gelir vergisi rekortmenleri arasında üçüncü sırada yer aldı. Çok sayıda gayrimenkulün sahibi. Oyuncak perakendecisi Toyiki'lerin sahibi Murat Beyazıt'ın babası.

1980 yılında M. Nuri Birgi ile birlikte Bilderberg toplantısına katıldı.

Galatasaray'da başkanlık görevi yaptığı döneminde futbol takımı 9 kupa (Lig Şampiyonluğu-3, TSYD Kupası-2,Federasyon Kupası-2, Cumhurbaşkanlığı Kupası-2) kazandı. Galatasaray Spor Kulübü'ne Riva arazisini kazandırdı. İngiltere'den Brian Birch'ü Teknik direktör olarak getirdi. Takımı 2 yıl şampiyon yaptı.

HABER

Beyazıt’ın yalısı icralık
21 Mayıs 2012

Türkiye'nin en büyük sanayicileri arasında yer alan Selahattin Beyazıt’a ait yalı icradan satışa çıkarıldı. Yalının değeri 68 milyon lira olarak belirlendi. Çok sayıda sektörde faaliyet gösteren Beyazıt bir dönem vergi rekormenleri listesinde de yer almıştı. Beyazıt Ailesi'ne ait oyuncak firması Toyiki iflas davaları ile gündemdeydi.

Sanayici Selahattin Beyazıt’ın Kandilli’deki denize sıfır yalısı icradan satışa çıkarıldı. Bir bankanın kredi alacağı nedeni ile satışa koyduğu yalı için 68 milyon lira değer biçildi. Bu rakam, şimdiye kadar icradan satışa konulan yalılar arasında, en yüksek değer olarak öne çıktı.

Selahattin Beyazıt üzerine kayıtlı yalının icradan satışını Üsküdar 5.’inci İcra Müdürlüğü yapıyor. Yalının ilk icradan ihalesi 25 Haziran’da, ilk ihalede satılmaması durumunda ikinci ihale 5 Temmuz’da yapılacak.

icralik.com isimli icra ihale ilanları sitesinde yer alan şartnamede, yalının 2 bin metrekare arazi üzereni kurulu olduğu bilgisi yer alıyor. Kandilli İskelesi’nin yakınında bulunan yalı denize sıfır konumda…

Aynı zamanda Galatasaray eski başkanı olan Beyazıt, Türkiye’nin en büyük sanayicilerinde biri konumundaydı. Bir dönem adı vergi rekortmenleri listesinde de yer alan Beyazıt, metal, otomotiv sanayinin yanı sıra, armatörlük de yaptı.

Selahattin Beyazıt’ın başında olduğu oyuncak perakendecisi Toyiki de bir süre önce iflas davaları ile gündeme gelmişti. 32 mağazası bulunan Toyiki kapatılmıştı.

Bu arada Selahattin Beyazıt’a ait yalının icradan satışı ile birlikte 2008’den bu yana icralık olan yalı sayısı da 12’ye çıkmış oldu.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)