Şeyh Nazım Kıbrısi
şeyh21 Nisan 1922 tarihinde Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde doğdu. Liseyi 1940 yılında Kıbrıs’ta bitirdi. Sonra iki ağabeyi ve kız kardeşinin yaşadığı İstanbul’a gitti. İstanbul Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği okudu. Mühendislik eğitimi yanında dini eğitimler aldı. 1936 yılında Şeyh Abdullah Dağıstani vasıtasıyla Nakşıbendi tarikatına girdi. 1952 yılında Şam’a yerleşip mürşidi Abdullah Dağıstani’nin müridlerinden Hacı Emine Hanım ile evlendi. 1973 yılında mürşidi Abdullah Dağıstani’nin emri ile Nakşıbendi tarikatını Avrupa ve Amerika kıtalarına taşımakla görevlendirildi. Dünyanın değişik yerlerinde müritleri var. Dergahı KKTC'nin Lefke şehrindedir. 7 Mayıs 2014 tarihinde Lefke'de vefat etti.

VEFAT-HABER

Şeyh Nazım Kıbrisi yaşamını yitirdi
Milliyet 7 Mayıs 2014

Şeyh Nazım Kıbrisi'nin saat 13.30 itibarıyla yaşamını yitirdiği belirtildi.

92 yaşındaki Şeyh Nazım Kıbrısi, akciğer ve böbrek yetmezliği teşhisiyle Yakın Doğu Hastanesi’nde bir süredir tedavi görüyordu.

Ancak Yakın Doğu Hastanesi Şeyh Nazım Kıbrısi'nin son durumu için şu açıklamayı yapmıştı.
"17 Nisan 2014' tarihinden beri Yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam eden Şeyh Nazım Kıbrısi'nin yapılan tüm tetkik ve tedavilere rağmen var olan kronik karaciğer yetmezliğinin de etkisi ile üç günden beri durumu daha da ağırlaşmış, şuuru kapanmış ve tüm destekleyıci tedavilere rağmen tansiyon düşüklüğü devam etmekle birlikte hayati tehlikesi sürmektedir" denmişti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)