Sam Walton
işadamı


Samuel Murrsell Walton29 Mart 1918 yılında Oklahoma'da doğdu. Annesi Nancy Lee Walton, babası Thomas Gibson Walton'dur. Columbia's Hickman High School'da basketbol ve futbol oynadı. 1935 yılında okulun başkanı oldu. 1958 yılında Alice Walton ile evlendi. S. Robson Walton, John T. Walton, Jim Walton, ve Alice Walton adlı çocukları oldu. Ailesi dünyanın en zengin 19. ailesi. 1985'ten 1988 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri'nin en zengin adamı oldu. 1992 yılında öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

10 Sent Dükkânıyla Milyar Yapan Adam Sam Walton
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 07 Ekim 2011

1918 29 Mart’ında Oklahoma’da doğdu. Asıl adı Samuel Moore Walton. Küçük bir dükkanı dünyanın en büyük şirketi, ailesini en zengin ailesi yapmak gibi bir özelliği vardır.

İki savaş arası büyüyen kuşağın tipik özelliklerini taşır; çalışkan ve tutumludur. Fazladan büyük hırsları olan Walton, 1936’da Colombia Missouri’deki Hickman Lisesi’ni, 1940’ta Missouri Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’ni dereceyle bitirir.

“Eski Dünya”da süregiden savaşın ikinci yılında J. C. Penney mağazasında işe başlar. Savaş “Yeni Dünya”yı da içine çekip Sam Amca tüm gençleri orduya çağırınca Walton da o sırada çalıştığı barut fabrikasından orduya geçer.

1945’te ilk tuhafiye mağazasını Newport Arkansas’ta açar. 1943 14 Şubat’ında evlenen Sam ile Helen çiftinin, 1949 yılına kadar üç oğlu bir kızı olur.

1950’de başına muhteşem bir şey gelir ve bir “kötü mülk sahibi” Sam’in yaptığı işe göz koyup kontratını yenilemez, aynı yere aynı işi açar. Sam Walton ve ailesi, “Walton’un 5-10 Sentçisi”ni açtığı Bentonville’e yerleşir.

1952’de ikinci mağazasını açar ve self servis sistemine geçer. 1954’te bir alışveriş merkezine bonmarşe açar.

1962’de ilk Wal-Mart mağazasını Rogers, Arkansas’ta açar. Tüm bu mağazacılık sürecinde kafasında müthiş bir fikir oluşur: Fiyatları düşürmek, müşteri kazanmanın ve dolayısıyla uzun vadede kazancı artırmanın en iyi yoludur.
Bu basit strateji ile en ucuz malı bulmanın, en basit ve uygun biçimde sunarak tüketiciye ulaştırmanın yollarını aradı ve sürekli geliştirdi. Wal-Mart mağazaları hızla büyüdü.
1970 yılında şirket halka açıldı. 1974’te emekli olmayı denedi, iki yıl sonra geri döndü. 1979 yılında Wal-Mart 1 milyar dolarlık satışa ulaştı. 1984’te şirketin karıyla ilgili bir iddiayı kaybetti ve fotoğraftaki gibi hula dansı yaptı.
1985 yılında Forbes tarafından “en zengin adam” seçildikten 7 yıl, Başkan George W. Bush tarafından Özgürlük Madalyasıyla onurlandırıldıktan 19 gün sonra öldü.

İnsanların emekli olamayacakları için gösteri yürüyüşüne katıldıkları 60 yaşından sonra yeni atılım ve risklere giren, tüketicinin istediğini yaparak dünyanın en büyük şirketlerinden birini yaratan, ticaret dâhisi Sam Walton’un kronolojik hikâyesi kısaca böyle…

Ama onu en iyi anlatan sözler, 1987’de tüm hisse senetlerinin değerlerinin düşmesi sonucu 1 milyar dolar kaybettiğinde ne hissettiğinin sorulması üzerine söyledikleri olmalı:
“Sonuçta bu bir kâğıt parçası. Başladığımızda bir kâğıt parçasıydı ve hâlâ da bir kâğıt parçası.”
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)