Armand Peugeot
HAKKINDA YAZILANLAR

Bisiklet Atölyesinde Otomobil Üreten Adam Armand Peugeot
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 14 Ekim 2011

26 Mart 1849 tarihinde Paris’ten çok Zürih’e yakın, İsviçre sınırındaki Hérimoncourt’a doğdu. Doğu Fransa’nın bu köy irisi yerleşim biriminde doğan Armand’ın soyadı bugün tüm dünyanın tanıdığı bir otomobil markası.

Armand’ın ailesinin küçük çapta üretim yapan bir atölyesi vardı. Babası Jean Pierre, yay, testere, kahve değirmeni gibi aletler üretiyor, bölgesel araç gereç ihtiyacını karşılamaya çalışıyordu.
Babasının işini, kuzeni Eugene ile henüz 16 yaşındayken devralan Armand, 1882 yılına kadar babası ne ürettiyse onu üretmeyi sürdürdü. Ancak, 1882’de kendi kaderini de Fransa’nın kaderini de değiştirecek bir adım attı; bisiklet üretmeye başladı. Bölgesel üretimden çıkmasını sağlayacak adımı ise 1889’da attı. Ünlü Eyfel kulesinin uğruna inşa edildiği 1889 Paris Dünya Sergisi’ne katıldı. Burada bisikletten geliştirdiği, buharlı motoru olan üç tekerlekli bir araç sergiledi.
1892 yılında Daimler motorlarını monte ettiği otomobiller üretmeye başladı. Ortağı ve kuzeni Eugene işleri büyütmek için yatırım yapmayı kabul etmeyince yolları ayrıldı. Armand, 1896 2 Nisanında Société Anonyme des Automobiles Peugeot ismiyle kendi firmasını kurdu.

Bu şirket, bugün Fransa’nın dev otomobil markasının temeli olacaktı. Armand’ın 1872’de hayatını birleştirdiği Sophie Leonie Fallot ile evliliğinden beş çocuğu oldu. Ancak, tek erkek varis Raymond 1896 yılında öldüğü için kuzeni Eugene ile şirketleri birleştirmeyi 1910’da kabul etti. 1913 yılında şirketlerinin yönetiminden istifa eden Armand, iki yıl sonra öldüğünde Peugeot artık tüm Avrupa’da tanınan bir markaydı.
Armand Peugeot, küçük bir bisiklet atölyesini Peugeot otomobil sanayii haline getirecek adımları atmıştı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)