Ted Turner
işadamı19 Kasım 1938 tarihinde Ohio Eyaleti Cincinnati şehrinde doğdu. Asıl adı Robert Edward Turner III.

Babası Georgia eyaletinin Atlanta kentinde bir reklam şirketinin sahibiydi. Bir süre Rhode Island'ın Providence kentindeki Brown Üniversitesi'nde okudu. Babasının şirketinde muhasebe yöneticisi oldu. 1960'ta şirketin bürolarından birinin genel müdürü oldu.

Babasının iş sorunları nedeniyle 1963 yılında intihar etti. Aile şirketinin başına geçti. Şirketi yeniden kar eder duruma getirdi.

1970 yılında mali güçlük içindeki bir UHF televizyon istasyonunu satın aldı. Atlanta kentinde bulunan Channel 17 adlı bu kuruluşu üç yıl içinde ABD'nin karlı birkaç bağımsız istasyonundan biri durumuna getirdi. 1975'te yeni bir iletişim uydusunu kullanmaya yönelen ilk televizyon yayıncıları arasında yer aldı. Bu uyduyla sonradan Turner Broadcasting System (TBS) adını alan Channel 17 istasyonunun kablolu yayına geçerek ülke çapında izleyici kazanmasını sağladı. Böylece istasyondan elde ettiği gelirleri büyük ölçüde artırdı. TBS'nin yanı sıra 1980'de Cable News Network (CNN) ve 1988'de Turner Network Television (TNT) adlı kablolu televizyon şebekelerini kurarak işlerini daha da büyüttü.

Yenilikçi bir yayın anlayışıyla her iki şebekeyi de son derece başarılı kuruluşlara dönüştürdü.

Bu arada 1976'da Atlanta Braves beyzbol takımını, 1977'de Atlanta Hawks basketbol takımını satın aldı. 1986'da da MGM/UA Entertainment Company'yi satın alarak sinema alanına girdi. Bu girişimle şirketin bünyesinde bulunan eski Metro-Goldwyn-Mayer film stüdyosuna ve bu stüdyonun 4 bini aşkın eski filmi kapsayan dev film arşivine de sahip oldu. Eski siyah-beyaz filmlerin birçoğunu "renklendirmeye" yönelmesi sinema dünyasının ve sinema eleştirmenlerinin yoğun protestolarına yol açtı. 1989 da WCW' yi satın aldı ve WWF'den yüksek maliyetli transferler yaptı.

MGM'yi ve başka kuruluşları satın almasının getirdiği ağır borç yükü daha sonra Turner'ı MGM/UA'yı elden çıkarmak, ayrıca kendi şirketi Turner Broadcasting System Inc.'in hisselerinin bir kısmını satmak zorunda bıraktı. Elinde kalan hisselerle şirket üzerindeki denetimini sürdürdü. CNN'in 1991'deki Körfez Savaşı'nın başlangıcını tek başına neredeyse 'canlı' denebilecek bir yayınla bütün dünyaya aktarması Turner'ı yeniden televizyon dünyasında öne çıkardı. Aynı yıl Time dergisi tarafından yılın en etkili insanı seçildi.

1996 yılında CNN'in de içinde olduğu Turner Broadcasting System`i Time Warner`a 7.5 milyar dolara sattı. Birleşmeden sonra Ted Turner, Time Warner`in başkan yardımcılığı koltuğuna oturdu. 2001'de de Time Warner AOL ile AOL Time Warner adı altında birleşti.[1] 2006 yılında Time Warner`daki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Aynı zamanda ünlü bir yatçı. 1977'de "Couragecus" adlı yatıyla Amerika Kupası'nı kazandı. Üç kez evlenip boşandı. Bu evliliklerden 5 çocuk sahibi. Son evliliğini Jane Fonda ile yaptı (1991-2001).
HAKKINDA YAZILANLAR

Savaşı “canlı” yayınlayan adam Ted Turner
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 04 Kasım 2011

Aslında uzun bir adı var: III. Robert Edward Turner… 19 Kasım 1938 yılında Ohio Cincinati’de doğar. Bir süre üniversiteye devam ettikten sonra Atlanta’da bir outdoor reklam şirketi olan babasının şirketinde muhasebe yöneticisi olarak çalışır. 1960’ta şirketin bürolarından birinin genel müdürlüğünü üstlenir. 1963 yılında işleri bozulan babasının intiharı sonrası sorunlu şirket ona kalır. Kısa sürede şirketi yeniden kar eder hale getirir.

1970 yılında mali zorluklar içindeki bir televizyon kanalını satın alır. Channel 17 adlı kanal 3 yıl içinde, ABD’nin karlı ve bağımsız birkaç TV kanalından biri haline gelir. Daha sonra TBS (Turner Boardcasting System) adını alan Channel 17 kablolu yayına geçer ve ülke çapındaki izleyici kitlesine ulaşmayı başarır. Ulusal yayın şirketin gelirlerini büyük ölçüde artırır.

Ted Turner büyük bir hırsla büyümeyi sürdürür ve 1980’de, daha sonra bir kanal olarak dünya çayında etki ve üne kavuşacak CNN (Cable News Network) adlı kablo şebekesini kurar. Buna 1988’de TNT (Turner Network Television) eklenir. Yenilikçi bir yayın anlayışıyla her iki kuruluşu da büyük başarıya kavuşturur.

Bu arada 1976 yılında Atlanta Braves beyzbol takımını alarak spor yatırımlarıyla da ilgilenmeye başlayan Turner, bir yıl sonra Atlanta Hawks basketbol takımını da alır.

1986’da Hollywood’un ünlü stüdyolarından MGM’yi satın alan Turner, 4000 filmlik müthiş bir film arşivinin de sahibi olur. Ancak eski siyah-beyaz filmleri renklendirme girişimi büyük eleştiri alır.
Bu hızlı büyümenin getirdiği ağır borçlanma bazı şirketleri tamamen, bazılarını da kısmen satmasına yol açar. 1991’deki Körfez Savaşı’nda CNN’in naklen savaş yayınları Ted Turner’i televizyon dünyasında yeniden öne çıkarır. O yıl Time dergisi tarafından yılın adamı ilan edilir.

1996’da CNN’in de içinde olduğu Turner Boardcasting System’i Time Warner’a 7,5 milyar dolara satar. Time Warner’ın başkan yardımcılığını yürütmeye başlar. 2001’de Time Warner, AOL ile birleşir. Ted Turner 2006 yılında Time Warner’daki görevinden de istifa eder. Artık pek etkin bir figür olmasa da Ted Turner, küreselleşen dünyanın küresel medyasının ilk örnekleriyle tanışmamızı sağlayan işadamı sayılabilir…
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)