Veysi Sarısözen
yazar, siyaset adamı1970'lerin başında kurulan Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun yöneticilerindendi. Eski TKP yöneticileri arasında yer aldı. 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinden önce Dehap'tan İstanbul Üçüncü Bölge üçüncü sıra milletvekili adayı oldu. SDP Genel Başkan Yardımcısı oldu. PKK yanlısı Özgür Gündem gazetesi köşe yazarı.HABER

PKK'ye "İsyan Örgütü" Diyen Yazar Sarısözen'e 15 Ay Hapis
Erol ÖNDEROĞLU
BİA Haber Merkezi 2 Nisan 2010

Mahkeme, PKK için "isyan örgütü" diyen Günlük gazetesi yazarı Veysi Sarısözen'i "örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla 15 ay hapse mahkum etti; cezayı ne paraya çevirdi ne de erteledi. Gazete sahibi Ürper beraat etti, eski sorumlu müdür Aktan ise aranıyor.

"Yaşadığımızın terörizmle mücadele değil, ister haklı bulun ister haksız bulun devlet iktidarına isyan etmiş ayaklanmacılarla devlet güçleri arasında resmen ilan edilmemiş bir savaş olduğunu söylüyoruz."

1984 yılından beri 30 bin kişinin ölümüne neden olan "düşük yoğunluklu savaş" ile ilgili bu ifadeler Günlük gazetesi yazarı Veysi Sarısözen'in "PKK örgütünün propagandasını yapmak" suçlamasıyla 15 ay hapse mahkum edilmesine neden oldu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)