Beşar Esad
Suriye Cumhurbaşkanı11 Eylül 1965 tarihinde doğdu. Suriye Eski Cumhurbaşkanı Hafız Esad'ın oğludur. Şam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Göz hastalıkları ihtisası yaptı. 1992 yılında İngiltere’ye gitti. 1994'de kardeşinin trafik kazasında ölmesi sonucu tekrar Suriye’ye döndü. Babası Hafız Esad’ın halefi olması için eğitildi. Suriye ordusuna girdi. Babasının ölümüyle birlikte yerine geçen geçici Cumhurbaşkanı Abdulhalim Haddam tarafından 11 Haziran 2006’da silahlı kuvvetlerin başına geçirildi. 11 Temmuz 2000 tarihinde Suriye Cumhurbaşkanı seçildi.
HABER

'Halkın kaderini belirleyecek bir savaş'
1 Ağustos 2012

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ordu güçleriyle rejim karşıtı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmalar hakkında önemli bir açıklamada bulunarak, "Halkın kaderini belirleyecek bir savaş içinde olduklarını” söyledi.


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye halkının, kendi kaderini belirleyecek bir savaşla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Suriye silahlı kuvvetlerinin 67. kuruluş yıldönümünü dolayısıyla bir açıklama yaptığı belirtilen Esad’ın, "Suriye ordusu teröristlerle mücadelesinde kararlı olduğunu gösterdi" dediği kaydedildi.

Devlet Başkanı Esad konuşmasında, "Halk kaderini belirleyecek bir savaşla karşı karşıyadır" ifadelerini kullandı.
HABER

Rusya Esad'ın çekilme şartını açıkladı
10 Eylül 2012

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Rus muhataplarına "Eğer Suriye halkı seçimlerde başka bir ismi seçerse iktidardan çekilmeye hazır olduğunu" söylediği bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Mikhail Bogdanov, Suriyeli isyancılarla Paris'te yaptığı bir görüşmenin ardından Fransız Le Figaro gazetesine konuştu.
Bogdanov, Suriye rejiminin hala güçlü olduğunu ve devrilmesi halinde yerine gelecek yönetimden endişe duyan büyük bir nüfus tarafından desteklendiğini belirtti.

Bogdanov, "Esad bize bunu kendisi söyledi. Ne kadar samimi olduğunu bilmiyorum. Ama bize açıkça söylediği şey şu: Eğer halk onu istemezse, eğer seçimlerde başka birini seçerlerse, Esad gidecek" dedi.

HABER

Esad: Türkiye'nin derdi 'Yeni Osmanlı' olmak
20 Eylül 2012

Mısır'da yayın yapan El-Ahram el-Arabi gazetesine konuşan Suriye Lideri Beşar Esad, Türkiye'nin "kendi halkının çıkarlarıyla ilgilenmediğini, sadece 'Yeni Osmanlı' olmayı da içeren ihtiraslarına odaklandığını" savundu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)