Necip Mirkelamoğlu
milletvekili, senatör, şair, besteci1922 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. Yüksek öğrenimini 1946 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamladı.

1945 yılında Tarık Zafer Tunaya'nın başkanlığındaki İstanbul Eminönü Halkevi Kültür Kolu'na yazıldı. Burada Fazıl Şerafettin Bürge ve Alaaddin Tiritoğlu ile tanıştı ve siyasetle ilişkisi başladı.

Bundan sonraki hayatı ağırlıklı olarak İzmir’de geçti. İzmir'de CHP'nin bütün kademelerinde görev yaptı. İzmir'in son Halkevi başkanı oldu.

1954 seçimlerinde İzmir milletvekili adayı, 1961'de milletvekili, 1968'de Cumhuriyet senatosu üyeliği yaptı. Önce idare amiri, sonra da başkan vekili olarak Cumhuriyet Senatosu'nda 1977'ye kadar görev yaptı.

1946'dan başlayarak 1973'te İnönü'nün vefatına kadar geçen uzun yıllar İsmet İnönü ile beraber çalıştı.

'Rakıname' şiirini yazdı. "Gül ağacı değilem, her gelene eğilem" bestesiyle ün yaptı.

21 Aralık 2010 tarihinde İzmir’de vefat etti.

ESERİ:

'İnönü Ecevit'i Anlatıyor' adlı kitabın yazarı.
VEFAT-HABER

Bestekâr Necip Mirkelamoğlu öldü
22 Aralık 2010

İzmir’de bir süredir tedavi gören eski milletvekili, eski Cumhuriyet Senatosu Başkanvekili ve bestekar Mehmet Necip Mirkelamoğlu(89) tedavi gördüğü İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün sabah vefat etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün arkadaşlarından olan Mirkelamoğlu’nun cenazesinin, perşembe günü İzmir Alsancak Hocazade Camisi’nde öğle vakti kılınacak namazdan sonra toprağa verileceği belirtildi. Şair ve bestekar yönüyle de tanınan Mirkelemoğlu, ‘İzmirlim’ şarkısının da söz yazarı ve bestecisiydi. Eserleri Zeki Müren, Nesrin Sipahi, Mediha Demirkıran, Ziya Taşkent, Yaşar Özel ve Bekir Sıtkı Sezgin’in aralarında yer aldığı sanatçılar tarafından seslendirildi. Necla Mirkelamoğlu ile 62 yıldır evli olan Mirkelamoğlu 3 çocuk babasıydı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)