Murat Birsel
gazeteci, yazar1960 yılında İzmir Karşıyaka'da doğdu. Ankara İlkokulu, Saint Joseph ve İzmir Atatürk Lisesi mezunu. 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nün ilk mezunlarından biri.

1980'li yıllarda Yeni Asır Gazetesi’nde muhabir ve sonradan Rapor Gazetesi’nde Dış Haberler Müdürü olarak mesleki hayatına adım attı.

1984-1987 yılları arasında University of North Texas’da Siyasal Bilimler Uluslararası İlişkiler dalında master yaptı. “Mütteffikler Arası Savaş Olasılığının Hesaplanması” üzerine kurduğu matematik modellemeyle yeni bir fonsiyonel ölçüm geliştirdi. Tezi Amerikan Kongresi Kütüphanesi’nde yer aldı.

Vatani görevini Genelkurmay Başkanlığı’nda proje subayı olarak yaptı.

1988-91 yıllarını Dr. Adnan Kahveci’nin danışmanlığı, TRT Genel Müdür Müşavirliği görevleri çerçevesinde Ankara’da geçirdi.

20 yaşında mesleğe ilk adım attığı ortama, otuzunda, Sabah Gazetesi’nin Haber Müdürü olarak döndü. İstanbul’da kısa bir süre kaldıktan sonra, tekrar Ankara’da Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi olarak görev aldı.

1990 ortalarında ATV Haber Merkezi’nin kuruluşunda görev yaptı. Ardından NTV’nin kuruluşunda TRT’den “ağabey”i Nuri Çolakoğlu’nun çağrısıyla görev yaptı.

NTV’de yayın hayatına soktuğu ve dönem dönem başka kanallara taşıdığı kendi adına patentli “Gündemdekiler” programı ile tanındı.

2000’lere ATV Haber’in anchormanlığını yaparak başladı. Televizyon programcılığı (ATV, NTV, TV8, Cine5) ve köşe yazarlığını (Sabah, Vatan, Star) beraber sürdürdü.

Akademik çalışmalarından tamamen kopmadı. ODTܒde Savaş Teorileri ve modelleme üzerine bir dönem ders verdi. Milli stratejik düşünce kuruluşlarının çalışmalarına katkıda bulundu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)