Enis Berberoğlu
gazeteci, yazar


Hürriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni1956 yılında İstanbul'da doğdu. Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başladı. Cumhuriyet, Güneş ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. Ankara, Bonn ve İstanbul'da muhabir-yönetici oldu. Güneydoğu’da ve 1991 Körfez Savaşı sırasında Bağdat’ta habercilik yaptı. Hürriyet gazetesinde ekonomi müdürlüğü ve Ankara temsilciliği yaptı. Gazeteci Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuğu babası.HABER

Berberoğlu da şeyh torunu!

Ertuğrul Özkök'ün yerine Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine gelen Enis Berberoğlu'nun dedesinin bir Rufai ve Kadiri şeyhi olduğunu biliyor muydunuz?

BERBEROĞLU KENDİSİ ANLATMIŞTI

Enis Berberoğlu'nun yıllar önce yazdığı bir yazıda ailesinin geçmişinden bahsettiği geldi aklımıza. Hürriyet'in yeni genel yayın yönetmeninin dedesinin bir Rufai ve Kadiri Şeyhi olduğunu biliyor muydunuz? Berberoğlu bunu 2005'te bizzat kendi açıklamıştı.

İşte 24 Nisan 2005 tarihinde Hürriyet gazetesindeki köşesinde Berberoğlu'nun yazdıkları.

"Berberoğlu (Cumhuriyet'ten önce Berberzade) soyadının geçmişi, vakıf kayıtlarında 200 yıl geriye kadar takip edilebiliyor. Dedem İzmir'de Rufai ve Kadiri tekkesinin şeyhiydi, babam imanlı bir sosyalist. Ablam siyasete hiç bulaşmadı, bendeniz tescilli sosyal demokratım."HABER

Hürriyet'in zirvesinden istifa

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu gazeteyle yollarını ayırdı. Vuslat Doğan Sabancı'nın haberi duyurmasının ardından Sabancı ve Berberoğlu, çalışma arkadaşlarına bir konuşma yaparak veda etti.

Berberoğlu'nun gazeteyi yayınlarken dikkat etmek zorunda bırakıldığı sınırlamalar ve çıkan sorunlardan bunaldığı için genel yayın yönetmenliğini bıraktığı konuşuluyor. Enis Berberoğlu ayrıca, henüz herhangi bir planının olmadığını ve biraz dinlenmeyi düşündüğünü söyledi.

Berberoğlu, Ertuğrul Özkök'ten sonra Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dünkü konuşmalarında Doğan Grubu'nu hedef almasının ardından bu istifanın geldiği kulislerde konuşuluyor.

Berberoğlu'nun son zamanlarda Zaman'ın yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı ile olan yakın ilişkisi tartışma konusu olmuştu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)