Levent Tüzel
EMEP Eski Genel Başkanı


HDP İstanbul Eski Milletvekili


Abdullah Levent Tüzel1961 yılında Giresun’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1985 yılında avukatlığa başladı. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde Yönetim Kurulu üyeliği, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Başkanlığı yaptı.

1996 yılında Emek Partisi Kurucu Genel Başkanı oldu.

1 Haziran 2007'de istifa ederek İzmir 1. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı oldu, seçimlerde yeterli oy alamadı.

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri'nde İstanbul Bağımsız Milletvekili Adayı oldu. Seçimde BDP tarafından desteklendi ve milletvekili seçildi. Bilahare EMEP'e geçti.
EMEP (Emek Partisi)

Kuruluş tarihi: 27/03/1997
Adres: Sezenler Sok. No:2/8 Sıhhiye/ANKARA
Tel: (0312) 232 41 98
Fax: (0312) 232 41 97

Labor Party (EMEP)
Chair: Abdullah Levent Tüzel - Born in Giresun in 1961. After graduating from Istanbul University's Law School, beginning in 1985, Tüzel worked as an independent lawyer. He served on the board of the Human Rights Organization’s Istanbul branch and chair of the Contemporary Lawyers Association’s Istanbul branch. He became founding chair of the Labor Party in 1996. Tüzel stepped down from the helm in June 2007 and stood as an independent candidate from İzmir representing labor and democracy defenders, but failed to get enough votes to win a seat in Parliament.

HABER

Levent Tüzel hükümete girmiyor!
27 Ağustos 2015

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in kurulacak seçim hükümetinde yer almayacağı açıklandı.

Tüzel'in kurucu genel başkanı olduğu ve 7 Haziran seçimlerine HDP ile ittifak yaparak bu partinin listelerinden gösterdiği adaylarla katılan Emek Partisi'nden konuyla ilgili açıklama geldi.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in kurulacak seçim hükümetinde yer almayacağı açıklandı. Tüzel'in kurucu genel başkanı olduğu ve 7 Haziran seçimlerine HDP ile ittifak yaparak bu partinin listelerinden gösterdiği adaylarla katılan Emek Partisi'nden konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklama şöyle:

"Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve onun yönettiği AKP’nin yukarıdan yaptığı dayatmalarla 1 Kasım’da yeniden seçime gidiyor.

Yeterli süre olduğu halde, hükûmeti kurmak için ikinci bir isme görüşmeler yapma hakkı tanımayan Erdoğan’ın, Türkiye’yi seçime götürecek hükûmeti oluşturma görevini yeniden Ahmet Davutoğlu’ya vermesi, bu siyasi dayatmalar zincirinin bir devamıdır.

Davutoğlu bu kapsamda, HDP listesinden seçime giren ve İstanbul milletvekili seçilen partimizin önceki Genel Başkanı Levent Tüzel’e, kabinede yer almayı teklif etmiştir.

Öncelikle; bu seçim hükûmetinin oluşturulma süreci, AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 yıllık siyaset geleneğine uygun olarak, tamamen anti-demokratik biçimde gelişmiştir. Bakan olarak önerilecek isimlerin, partileri aracılığıyla belirlenmesi yoluna bile gidilmemiştir.

İkinci olarak; içeride ve dışarıda bir savaş hükûmeti olarak davranan ve emekçi düşmanı politikalara imza atan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin kuracağı bir hükûmetin, Türkiye halklarına vereceği hiçbir şey yoktur. Bu hükûmet de önceki hükûmetler gibi özgürlüklere ve halka karşı bir saldırı hükûmeti olacaktır.

Partimiz böyle bir seçim hükûmetinde yer almayı yukarıda özet olarak sıraladığımız nedenlerle uygun görmemektedir."

Tüzel'in de kabinede yer almama kararını bugün saat 16.00'da TBMM'de yapacağı bir basın toplantısı ile duyurması bekleniyor.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)