Yalçın Topçu
Kültür ve Turizm Eski Bakanı


BBP Eski Genel Başkanı1958 yılında Ardahan’da doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Ankara'da tamamladıktan sonra, Eskişehir Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü'nü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptı, bilahare özel sektörde çalıştı.

1991 yılında MÇP (Milliyetçi Çalışma Partisi) Mamak 2. Başkanı oldu. 1992 yılında Muhsin Yazıcıoğlu öncülüğündeki Yeni Oluşum’un Ankara koordinesini yürüttü. BBP Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Ankara Kurucu İl Başkanlığı’nı 1995'e kadar yürüttü. 1996'ya kadar BBP Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı.

1996 yılında yeniden memuriyet hayatına döndü. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne girdi. 11 yıl Başbakanlık bünyesinde çalıştı ve İşletme Müdür Yardımcılığı'ndan emekli oldu.

Ağustos 2007'den 25 Mart 2009'a kadar BBP Genel Sekreterliği görevi yaptı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının ardından MKYK'da oybirliği ile Genel Başkan Vekili seçildi. 24 Mayıs 2009 tarihinde yapılan BBP 4.Olağanüstü Kurultayı’nda genel başkanlığa seçildi.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde partisinin aldığı sonuçlar üzerine görevinden istifa etti.

Kültür ve Turizm Bakanı oldu.
HABER

BBP'de duygusal kongre
Hürriyet 24 Mayıs 2009

Atatürk Spor Salonu'ndaki kongrede, 3. tur oylamaya tek aday olarak giren Yalçın Topçu, 507 oy alarak partinin yeni genel başkanı oldu. Toplam 516 oyun kullanıldığı 3. turda, oylardan 8'i geçersiz sayılırken 508 oy ise geçerli olarak değerlendirildi.

Geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun yerine bugün yeni genel başkan seçiliyor. BBP’in 4. Olağan Kongresi buruk bir havada geçerken, parti yöneticileri kongrede coşkuya izin vermedi, kongrede Muhsin Yazıcıoğlu için sık sık dualar okundu. Parti yöneticileri gözyaşlarını tutamadı...
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun, helikopter kazasında hayatını kaybetmesi sonucu, 4. kez olağanüstü kongreye giden BBP kurultay çalışmalarına Atatürk Spor salonu'nda başladı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren, BBP’liler ve delegeler salonu doldururken, salona Yazıcıoğlu’nun bazı sözlerinin yazılı olduğu afişler asıldı.

Kürsünün yer aldığı platforma konulan dev ekrandan salonun görüntüsü yansıtılırken, Yazıcıoğlu için ise, üzerinde Türk Bayrağı, resmi ve çiçeklerin olduğu bir de koltuk ayrıldı. Salona içine ve dışına dev ekranlarla, Muhsin Yazıcıoğlu’nun görüntüleri yansıtıldığı sırada partililer sık sık tekbir sesleriyle slogan attılar, dualar okudular.

Öte yandan, kongrenin yapıldığı salonda bulunan bazı partililerin çocukları Yazıcıoğlu için şiirler okurken, partililerin duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Kayıtlı toplam 1093 delegenin oy kullanacağı kongrede, mevcut Genel Başkan Yalçın Topçu ile eski Alperen Ocakları Başkanı Tuna Koç'un ardından, kongrede Sivas parti örgütünden Adem Işık da genel başkanlık için adaylığını açıkladı.

Mevcut Genel Başkan Yalçın Topçu, bu kurultayın diğer kurultaylardan farklı olarak hüzün taşıdığını ifade etti. “Aslında içimden konuşmak gelmiyor, hatta evden çıkmak bile istemiyorum” görüşünü dile getiren Topçu, delegelerin çağrısı üzerine genel başkan adayı olarak kongreye katıldığını bildirdi.

Yaklaşık 35 yıldır, “Türk-İslam” ülküsünden ödün vermeden çalıştığını belirten Topçu, göreve kim gelirse gelsin, Muhsin Yazıcıoğlu'nun kadrolarının işbaşında olacağını ve milletin muktedir iktidarını mutlaka gerçekleştireceklerini ifade etti.

Eski Alperen Ocakları Başkanı Tuna Koç ise parti genel başkanlığı için medyada tanınan bazı isimlerin seslendirildiğini ve bunun kendilerine rahatsız ettiğini belirtti. Koç, “Bu zulüm düzenine, yeni dünya düzenine karşı yeniden Nizam-i Alem, 'yeniden dünya barışı' diyen bir zihniyetin mensuplarıyız. O nedenle buradaki asla parti içi mücadele olamaz” görüşünü dile getirdi. Koç, hangi aday kazanırsa kazansın onunla birlikte çalışacağını vurguladı.

Adaylardan Adem Işık ise “Yazıcıoğlu'nun davasına sahip çıkmaya geldiğini” söyledi. Parti teşkilatının kendisini tanımadığına da işaret eden Işık, “Buraya kendimi tanıtmaya da geldim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, genel başkanlık ile 50 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ile 9 kişilik Merkez Disiplin Kurulu (MYK) üyeliklerinin seçimi için oy verme işlemine başlandı.

Konuşmasının ardından Topçu, Koç'u kürsüye davet etti ve birlikte delegeleri selamladılar. Salondan gelen talep üzerine diğer genel başkan adayı Işık'la da el ele tutuşarak delegelere birliktelik mesajı verdiler.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapılan kongrede, Divan Başkanı Hasan Çağlayan, Muhsin Yazıcoğlu'nun çocukları Firuze ve Furkan Yazıcıoğlu'nu “Siz bizim emanetlerimizsiniz” diyerek kürsüye davet etti.

Bu arada Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'nun mesajı okundu. Gülefer Yazıcıoğlu mesajında, sağlık durumunun kongrede oluşacak duygusal ortamı kaldırmaya müsait olmadığı için katılmadığını belirterek, delegelere bugüne kadar eşine verdikleri destek için teşekkür etti.
BBP’NİN AHISKALI LİDERİ...
Bugün 26 Mayıs 2009

'Ebedi siyasi liderim' dediği Yazıcıoğlu'nun vefatının ardından yapılan kurultayda BBP'nin yeni lideri olan Yalçın Topçu, bir Ahıska Türkü...
Yalçın Topçu, 1958 Ardahan doğumlu. Ahıska Türkleri'nin 93 muhaciri olan bir ailenin çocuğu. Ailenin bir kısmı Ardahan'da, bir kısmı da Osmaniye, Tokat, Kırşehir illerinde yaşıyor. İlk, orta, lise tahsilini Ankara'da tamamladıktan sonra, Eskişehir Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü'nü bitirdi.

Bizi devrimci yapmaya çalışıyorlar

Topçu 3-4 yaşlarındayken ailesi Yazıcıoğlu'nun kabrinin bulunduğu Taceddin Dergahı'nın orada bir eve yerleşmiş. 1969'da Abidinpaşa ilçesine taşınmışlar. Yalçın Topçu lise çağlarını şöyle anlatıyor:
"Abidinpaşa, sağ sol çatışmalarının en yoğun yaşandığı yer olarak anılır. Biz 16 -17 yaşındaki çocuklardık. Kendimizi ülkücü olarak tanımlıyoruz. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin o meşhur tipleriyle boğuşuyoruz. Abdullah Öcalan'larla gecekonduda tartışıyoruz. Öcalan'ın Siyasal'da okuduğu dönemler. Onlar bizi devrimci, biz onları ülkücü yapmaya çalışıyoruz. Devletin gözü önünde liseli çocuklarla Siyasal'dakiler çatışırdı."

12 Eylül'ün gazabına uğrayan 3800 öğretmenden birisi olarak hayatının belirli bir süresini özel sektörde geçiren Topçu, 1991'de MÇP Mamak 2. Başkanı oldu. Topçu, Yazıcıoğlu'nun isteğiyle 1992'de yeni oluşumun Ankara koordinesini yürüttü. BBP Kurucular Kurulu Üyesi olan Topçu, Ankara Kurucu İl Başkanlığı’nı 1995'e kadar yürüttü. 1996'ya kadar BBP Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. Topçu, 1996'da yeniden memuriyet hayatına dönerek Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne başladı. 11 yıl Başbakanlık bünyesinde çalışan Topçu, İşletme Müdür Yardımcılığı'ndan emekli oldu.

Yazıcıoğlu’nun vefatıyla tanındı

22 Temmuz seçimlerinden sonra emekli olan Topçu, Ağustos 2007'den 25 Mart 2009'a kadar Genel Sekreterlik yaptı. Kendi tabiriyle “Ebedi siyasi liderim” dediği Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının ardından MKYK'da oybirliği ile Genel Başkan Vekili seçildi. Genellikle geri planda olan Topçu'yu kamuoyu Yazıcıoğlu'nun vefatının ardından tanıdı.HABER

Topçu istifa etti
12 Haziran 2011

BBP Genel Başkanı Yalıçın Topçu, görevinden istifa etti.

HABER

Yalçın Topçu Kültür Bakanı
28 Ağustos 2015

Yeni kabinede en dikkat çeken isimlerden bir tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilen Yalçın Topçu oldu.

Topçu'nun özelliği Türk siyasetinde MHP dışında milliyetçi çizgide duran diğer parti BBP'nin eski genel başkanı olması.

Yalçın Topçu, BBP Başkanlığı'nı devralmış 2011 seçim sonuçlarının açıklanması ile birlikte partiden istifa etmişti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)