Ziya Halis
eski bakan ve milletvekili


Eşitlik ve Domokrasi Partisi Eski Genel Başkanı1948 yılında Sivas Zara Emirhan köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Emirhan'da okudu. Ortaokul ve liseyi Sivas'ta tamamladı.

1967 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne girdi. 1972 yılında İTÜ'den İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

Mezun olduktan sonra, DSİ'nin Keban Barajı inşaatında Mühendis olarak işe başladı.

Askerliğini 1975 yılında yedek subay olarak tamamladıktan sonra, proje ve mühendislik bürosu açmak üzere memleketi Sivas'a yerleşti ve serbest olarak çalışmaya başladı. Sivas'ta bulunduğu süre içinde, Meslek Odaları ve Demokratik Kitle Örgütlerinde aktif olarak çalıştı. Aynı yıl CHP'ye üye oldu.

1980 yılında, 12 Eylül darbesi olduğunda, Tüm Teknik Elemanlar Derneği (TÜTED) Sivas Şube Başkanı idi.

12 Eylül dönemindeki baskılara karşı hazırlanan ünlü Aydınlar Bildirgesi'ni imzalayanlardandı.

İlk kez 1987 yılında bütün üyelerin katılımı ile yapılan önseçimle Sivas 1. bölgeden 1. sırada gelerek SHP milletvekili adayı olarak seçimlere katıldı. Partisi barajı aşamadığı için milletvekili seçilemedi.

1991 yılında ise önseçimde 1. sıraya gelerek ve 20 bine yakın tercih oyu alarak Sivas Milletvekili olarak Parlamentoya seçildi.

1992 yılının Ocak ayında yapılan SHP Olağanüstü Kongresinde Parti Meclisi'ne girdi. MYK'da yapılan seçimle SHP Genel Saymanlığı görevine getirildi. Erdal İnönüBaşkanlığı'ndaki SHP yönetiminde 2 yıla yakın Genel Sayman olarak görev yaptı.

SHP-CHP birleşmesi sonucu 1995 yılında önce Şehircilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı daha sonra da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Bu süre içerisinde CHP'de Parti Meclisi üyeliği yaptı. CHP'den 2001 yılında istifa etti.
13 Mart 2010'da EDP Genel Başkanlığı'na seçilinceye kadar siyasi çalışmalarını bağımsız olarak sürdürdü.

14 Mart 2011 tarihinde EDP Genel Başkanlığı'ndan istifa etti.

Ziya Halis evli ve Baran ve Gülizar adında iki çocuk babasıdır.HABER

EDP KURULDU

Bir süredir 'Çağdaş Solda Büyük Buluşma' çalışmalarına devam eden Sosyaldemokrat Halk Partisi (SHP) Yeni Sol Girişimi, ve Alevi Bektaşi Federasyonu sonunda bir çatı altında toplandı. Genel başkanlığını Ziya Halis'in üstlendiği Eşitlik ve Demokrasi Partisi kuruluşunu duyurdu.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis'in Genel Başkanlığı'nı yapacağı Eşitlik ve Demokrasi Partisi, SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün ve Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Ali Balkız ve Yeni Sol oluşumundan yazar Saruhan Oluç'un katılımıyla dün Ankara Midas Otel'de tanıtıldı.

Halis, EDP'nin temel hedeflerinin devleti demokratikleştirmek, çokça üretip hakça bölüşmek, barış ve kardeşliği korumak, toplumsal eşitliği savunmak, bütün inançlara eşit mesafede durmak, uluslararası ilişkilerde aktif, yapıcı ve barışçı rol oynamak olduğunu belirtti.

EDP'nin 13 Mart Cumartesi günü Ankara Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde yapılacak olan Birleşme Kurultayı'nda SHP ile birleşeceklerini söyleyen Halis, 'Kurultaydan sonra EDP, Türkiye'nin siyasal yaşamına halkın mutluluğuna, geleceğine ve kaliteli bir yaşam sürmesine hizmet vererek, büyük çaba ve özveri ile gereken her şeyi yaparak girecek' dedi.

Halis, sözlerine şöyle devam etti:
'Kimsenin aç ve açık olmadığı, üzerinde adalet ışığının parladığı, özgürlüğün gerçekten yaşandığı, bütün sorunların serbestçe tartışıldığı, kimsenin dinsel ve etnik kimliğini gizlemediği, kimseye hiçbir kimliğin zorla dayatılmadığı özgür ve demokratik bir Türkiye için herkesi büyük buluşmaya davet ediyoruz.'

'Çağdaş Solda Büyük Buluşma' kapsamında kurulan partide Pirsultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, ABF Genel Başkanı Ali Balkız, KESK MYK üyesi Adnan Gölpınar, Eski Turizm Bakanı Şahin Ulusoy, eski SHP Ankara Milletvekili Salman Kaya gibi isimlerde yer alacak.HABER

Halis istifa etti

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Genel Başkanı Ziya Halis, genel başkanlık görevinden istifa etti. Halis, yaptığı açıklamada, "13 Mart 2010 tarihinden bugüne kadar sürdürmekte olduğum Eşitlik ve Demokrasi Partisi Genel Başkanlığı görevimden, partinin arzu ettiğim gelişimini ve büyümesini yeterince sağlayamadığım için istifa ediyorum." ifadelerini kullandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)