Veysel Turan
İstiklal Savaşı Gazisi1899 yılında doğdu. Genç yaşta İstiklal Savaşı’na katıldı. 1. Tümen Hücum Taburu'nda süvari olarak Dumlupınar, Sakarya ve II. İnönü savaşlarına iştirak etti. Savaşa kendi atıyla katıldı. Orduda sıhhiyeci olarak görev yaptı. Ömrünün son 20 yılını romatizmanın kireçlenmeye dönmesi nedeniyle yatakta geçirdi. Son iki yıldır konuşamıyordu. Yedi çocuğu ve 25 torunu vardı. 17 yıl önce eşini kaybetmişti. Konya'nın Selçuklu İlçesi'nde kızının evinde yaşıyordu. 25 Mart 2007 tarihinde 108 yaşında vefat etti. Selimiye Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

HABER

İstiklal savaşı gazisi Veysel Turan öldü 25 Mart 2007
DHA

İSTİKLAL Savaşı gazisi Veysel Turan, bu sabaha kaşı Konya'da tedavi gördüğü hastenede yaşamını yitirdi.

Hayatta kalan son iki İstiklal Savaşı gazisinden biri olan 108 yaşındaki Veysal Turan, 3 gün önce böbrek ve kalp yetmezliği şikayetiyle Meram Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm tibbi müdahaleye karşın gazi Veysel Turan, bu sabaha karşı vefat etti.

Uzun süredir yatağa bağlı yaşayan ve iki yıldır konuşamayan Veysel Turan, 7 çocuk ve 25 torun sahibiydi ve kızı Semiha Turan ile yaşıyordu.

İstiklal Savaşı gazilerinden sadece Eskişehirli 109 yaşındaki Yakup Satar hayatta kaldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)