Türkan Rado
akademisyen30 Ekim 1915 tarihinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Fransız Notre Dame de Sion Lisesi’nde yaptı. 1933 yılında İ.Ü Hukuk Fakültesi’ne başladı. Öğrenciliği sırasında çalışkanlığı, iyi Fransızca ve Latince bilmesiyle fakülteye gelen Alman profesörlerin dikkatini çekti. 1936'da birincilikle okulundan mezun oldu.

Aynı yıl Prof. R. Honig ve Prof. A. B. Schwarz'ın tavsiyeleri üzerine, fakülte dekanı Prof. Sıddık Sami Onar tarafından Hukuk Fakültesi’nin ilk kadın asistanı olarak atandı.

Prof. R. Honig'in 1939'da Türkiye'den ayrılmasıyla Roma Hukuku Kürsüsü’nde Prof. A. B. Schwarz ile önce asistan, sonra da doçent olarak çalıştı. 46 yıl öğretim üyeliği yaptı. Kürsü başkanı olarak, 1982 yılında emekli oldu.

Gazeteci-yazar Şevket Rado ile 1943'de evlendi. Eşini 1988'de kaybetti. Türkan Rado'nun bir oğlu, bir de torunu var.

3 Mart 2007 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

Roma Hukuku Dersleri
Borçlar Hukuku
VEFAT-HABER

Türkan Rado toprağa verildi
Anadolu Ajansı 6 Mart 2007

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat eden hukuk profesörü Türkan Rado'nun (92) cenazesi toprağa verildi.

Rado'nun Türk Bayrağı'na sarılı tabutu, cenaze namazı için Teşvikiye Camii'ne getirildi. Buradaki törene, Türkan Rado'nun ailesinin yanı sıra YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un annesi ve Rado'nun kız kardeşi olan Şeküre Basman ve kardeşi Şevket Pamuk da katıldı.

Türkan Rado'nun oğlu Mehmet Rado, gazetecilere yaptığı açıklamada, annesinin Orhan Pamuk'un teyzesi olduğunu anımsatarak, "Orhan Pamuk, teyzesini çok severdi. Teyzesi de onu çok severdi. ABD'den telefon ederek çok üzgün olduğunu söyledi" dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in çelenk gönderdiği cenazede, merhum Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı adına çelenk gönderilmesi dikkat çekti. Gazetecilerin
ailesine bu konuyu sormaları üzerine çelenkteki yazı "Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı ailesi" olarak düzeltildi.

Rado'nun cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)