Refik Saydam
Eski Başbakan


Sağlık Eski Bakanı1881 yılında İstanbul’da doğdu. Askeri Tıbbiye'yi doktor yüzbaşı olarak bitirdi. Almanya’da Berlin Askeri Tıp Akademisi’nde Brandenburg, Danzig, Spandou ve Scharite’de eğitim gördü.

Balkan Savaşı, Antalya ve Çatalca cephesinde kolera hastalığını önleyici çalışmalar yaptı.

1914 yılında atandığı Sahra Genel Sağlık Müfettiş Muavinliği sırasında Bakteriyoloji Enstitüsü'nü örgütledi. Tifo, dizanteri, veba ve kolera aşılarının, tetanos ve dizanteri serumlarının Türkiye'de üretilmesini sağladı. Birinci Dünya Savaşı boyunca ordu ihtiyacının bu kaynaklardan karşılanmasını sağladı. Salgın hastalıklarla mücadelesini Hasankale’de cephe hizmetinde sürdürdü.

Tifüse karşı hazırladığı aşı, tıp literatürüne geçti. Birinci Dünya Savaşı'nda Alman Ordusu'nda ve Kurtuluş Savaşı’nda kullanıldı.

1919 yılında 9. Kolordu Sağlık Müfettişi Muavinliği görevi ile Mustafa Kemal’in yanında Samsun’a çıktı. Erzurum’da Mustafa Kemal’in karargâhı dağıtıldıktan sonra Erzurum Askeri Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Servisi şefliğine atandı. Bu görevi kabul etmeyerek ordudan ayrıldı. Erzurum ve Sivas Kongresi çalışmalarına katıldı.

1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Beyazıt Milletvekili olarak girdi. İkinci dönemden başlayarak üyeliğini İstanbul Milletvekili olarak sürdürdü.

Aynı yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sağlık Bakanı oldu. 14 yıl sürecek olan bu görevinde sağlık hizmetlerinin temellerini attı.

Ankara, Erzurum, Diyarbakır, Sivas ve diğer birçok ilde memleket hastaneleri, doğum ve çocuk bakımevleri açtı. Ayrıca bu konuda eleman yetişti­rilmesine önem vererek sağlık kursları, tıp öğrenci yurtları açtı.

1928 yılında Hıfzıssıhha Enstitüsü'nü ve Mektebi'ni, İstanbul ve Ankara’da Verem Savaş Dispanserlerini kurdu.

1938 yılından sonra İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği ve 15 yıl Kızılay Başkanlığı yaptı.

Almanca ve Fransızca biliyordu. 1942 yılında İstanbul’da vefat etti.
Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları
11. T.C. Hükûmeti: 25.01.1939 - 03.04.1939
12. T.C. Hükûmeti: 03.04.1939 - 09.07.1942
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)