Tussy Marks
Karl Marks'ın Kızı


yazar1855 yılında doğdu. Komünizmin kurucusu Karl Marks ile Jenny von Westphalen’in en küçük kızları. Asıl adı Jenny Julia Eleanor Marx. "Tussy" olarak anıldı. Birçok alanda yetenekleri olan Tussy, çok sevdiği babası Karl Marks tarafından küçük yaşlarda siyasetin içine çekildi. "Kadın hakları" konusunda başından geçen tecrübeler, onu kaçınılmaz olarak feminizme götürdü. Hiçbir eğitim görmemiş olmasına rağmen, gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı, pek çok kitap, makale ve çeviriye imza attı.

Babasından kalan elyazmalarını yayına hazırladı. İngiliz işçi ve sendika hareketinin en önemli sözcüklerinden biri oldu.

İkinci Sosyalist Enternasyonal’de öncü rol üstlendi. Hastalıklar, entrikalar, ihanetler ve sorunlu ilişkilerden bitkin düştü.

1898 yılında ağır bir depresyona girdi ve 43 yaşındayken intihar etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Marksizmin babasının feminist kızı
Özgür Gündem 25 Eylül 2006

Babasının Kızı'nda, bebeklerin doğar doğmaz ölümle pençeleşmek zorunda kaldığı kolera günlerinde mucizevi bir biçimde hayatta kalan Tussy'nin dramatik yaşam öyküsü anlatılıyor. Çitlembik Yayınları arasında çıkan ve Eva Weissweiler'in kaleme aldığı bu sürükleyici biyografide, Karl Marx'ın en küçük kızının; hayatını sosyalizm ve kadın hareketi için çalışmakla babasının ağırlığı altında ezilmek arasında geçiren yetenekli ama mutsuz bir kadının dramını anlatıyor. Tussy Marx'ın Kautsky, Bernstein, Bebel, Shaw ve daha pek çok önemli isimle mektuplaşmalarını da içeren yüzlerce belgenin ilk kez kullanıldığı bu kitapta, antisemitizm dalgası üzerine olduğu kadar, Karl Marx'ın ve 19. yüzyıl işçi hareketinin diğer öncülerinin hayatı hakkında bilinmeyen pek çok bilgi gün ışığına çıkıyor.

Karl Marx'ın diğer çocuklarına benzemeyen Tussy, siyasi mücadelede aktif rol oynar, kadın sorunuyla ilgilenir ve kendisini her konuda besleyen bir edebiyat çevresine dahil olur. Kimi zaman babasıyla omuz omuza, kimi zaman da karşı karşıya kalarak yaşadığı sıkıntılar, ihanetler, entrikalarla omuzlarındaki yük daha da ağırlaşır. Babasının ölümünün ardından kariyerinde daha çok yükselse de, duygusal hayatında yaptığı yanlış seçimlerle derinden sarsılır ve hazin bir sonla yaşamını noktalar. Tussy buna rağmen, kısacık ömrüne pek çok kitap, makale, çeviri sığdırabilmiş ve Marx Ailesi'nin en güçlü kadınlarından biri olarak toplum hayatında sağlam bir yer edinmiştir.

Tussy Marx: Babasının Kızı, Tussy'nin babası Karl Marx, Friederich Engels ve dönemin birçok önde gelen sosyalist ve edebiyatçılarıyla sürdürdüğü, daha önce gün ışığına çıkmamış yazışmalarını da ortaya çıkarıyor. Tussy'le birlikte, son yüzyıla damgasını vurmuş olan Marx'ın kişisel çalkantıları, ailesiyle olan ilişkilerine de yakından bakma şansına sahip olacak, sıkıntılar ve hastalıklarla dolu hayatında daha önce bahsedilmeyen birçok gerçekle karşılaşacaksınız.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)