Mark Twain ( 1835)- (1906)
romancı, yazar1835 yılında ABD'nin Missouri eyaletine bağlı çok küçük bir köy olan Florida'da doğdu. Asıl adı Samuel Langhorne Clemens. 4 yaşındayken Clemens ailesi başka bir küçük köye, Mississippi ırmağı kıyısındaki Hannibal'e yerleşti.

Babası 11 yaşında ölünce okuldan ayrılıp bir matbaada çırak olarak çalıştı.

Ardından ağabeyinin çıkardığı Hannibal Journal adlı yerel gazetede dizgiciliğe başladı. Aynı gazeteye ve Boston'da çıkan mizah dergisi The Carpet-Bag'e mizah yazıları yazdı.

Dizgicilikten sıkılınca 4 yıl Mississippi nehrinde çalışan buharlı gemilerden birinde kaptanlık yaptı. Kuzey-Güney savaşı nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığı bu meslek en sevdiği iş oldu. Abisiyle batıya gitti. Gazete muhabiri olarak çalışmaya başladı.

Mark Twain adını ilk kez 1863'te mizahi bir gezi yazısında kullandı.

1867 yılında ilk kitabı Calaveras İlçesinin Ünlü Sıçrayan Kurbağası (The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County) yayımlandı.

Güneybatıya özgü mizah anlayışını taşıyan bu öyküyle adını ülke çapında duyurdu. 1870'te kısa ve özlü bir biçimde yaptığı konuşmalarıyla ününü tazeledi.

Aynı yıl evlenerek Connecticut'ta Hartford'a yerleşti, üç kızı oldu.

Çocuklar ve gençlere yönelik en iyi romanlardan biri sayılan Tom Sawyer'ın Maceraları'nın ardından başyapıtı Huckleberry Finn'in Maceraları'nı yazdı.

1880'lerde bir dizgi makinesine yatırım yaptı ama iflas etti. Kitaplarının geliri ve birçok ülkede yaptığı konuşmalarla borçlarını ödeyebildi.

1906'da başladığı otobiyografisini bitiremeden öldü.

ESERLERİ:

Tom Sawyer'ın Maceraları (1876); Huckleberry Finn'in Maceraları (1884); Adem ile Havva'nın Cennet Günlüğü (1905); Çalınan Taç (1881), Yurtdışında Bir Serseri (1880), Mississippi'de Yaşam (1883).
Mark Twain adı nerden geliyor?

"Mark Twain" (İngilizcede "ikiyi işaretle") geminin dibe oturmaması için gerekli su derinliğini ölçen bir gemici terimiydi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)