Muharrem Gürses ( 1913)
sinema yönetmeni, yazar1913 yılında Amasya'da doğdu. İstanbul Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu. 1931'de Şehir Tiyatrosu'na girdi. Ankara Radyosu temsil kolunda çalıştı.

"Köroğlu" adlı oyundan kaleme aldığı senaryo Refik Kemal Arduman tarafından sinemalaştırıldı. 1951'de "Zeynep'in Gözyaşları" filmiyle yönetmenliğe başladı. Fotoromanlar çekti, kısa filmler yönetti. Bazı filmlerle yönetmenliğin yanı sıra oyunculuk da yaptı. Piyes ve romanlar yazdı.

Türk Sineması'nın en fazla film üreten yönetmenlerinden biriydi.

Türk Sineması'na melodram kalıbını ilk getiren yönetmen oldu. Başlattığı ve Gürses Ekolü denilen melodramlar, günümüze kadar hiç değiştirilmeden çeşitli yönetmenler tarafından sürdürüldü.

1999 yılında vefat etti.

SİNEMA FİLMLERİ:

Zeynep'in Gözyaşları - 1951
Kara Efe
Bir Şoförün Hayatı
Gülmeyen Yüzler
Kubilay - 1953
Sazlı Damın Kahbesi - 1956
Yavrularımın Katili
Tütüncü Kızı Emine
Ve Allah Aptalları Yarattı
Ana Beni Eversene
Battal Gazi
Hz. Süleyman ve Saba Melikesi
Bizansı Titreten Adam
İmparator Atilla'nın Demir Yumruğu
Malazgirt Kahramanı Alparslan
Nemrud - 1979
Akıncılar
İlahi Adalet
Sahte Peygamber Esved
Hatıram Olsun
HAKKINDA YAZILANLAR

Atilla Arcan'ın babası Muharrem Gürses

Türk sinemasına onun kadar çok film çeken ve onun kadar çok para kazandıran bir başka yönetmen gelmedi diyebiliriz. Bir haftada üç-dört film çekebilen, üstelik filmleri iş yapan ender yönetmenlerden biri oldu.

1960'lı yıllardan sonra Muharrem Gürses oğlu Atilla Arcan'nın adını verdiği Atilla Film'i kurdu ve kendi filmlerini çekmeye başladı. Kendi şirketi adına başrollerini oğlu Atilla Arcan'ın oynadığı kostümlü tarihi filmler çekti.

Ardından "Hz. Yusuf'un Hayatı"yla başlayan hazretli filmler geldi. Bu yıllarda 1950'li yıllarda çektiği ve çok iş yapan filmleri ikinci kez çekti. 1970'li yıllarda ise şarkılı, türkülü filmlere imza attı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)